آموزش و تربیت گربه

صفحه اصلی/گربه/آموزش و تربیت گربه

آموزش و تربیت گربه

توسط |دسامبر 11th, 2017|گربه دسته بندی ها|بدون ديدگاه

خیلی‌ها تمایل دارند تا از گربه ها برای سرپرستی یا بعنوان حیوان خانگی نگهداری کنن اما گربه ها نیاز به آموزش و یا تربیتی که برای سگ ها در نظر گرفته میشه، ندارن و آموزش گربه کاملا متفاوت با آموزش سگ‌هاست. برای مثال گربه ها بطور غریضی تمایل دارن تا دستشویی خودشون رو خاک کنن و طبیعتا بهتره این مکان دور از محل رفت و آمد انسان ها باشه و در بهترین حالت باید کنج دیوار قرار داشته باشه!

برای تربیت گربه بهتره بچه گربه ها رو بعد از بازی و بیدار شدن از خواب در ظرف شن قرار بدین تا اگر لازم هست کارشون رو همونجا انجام بدن تا اینکه در نهایت این کار براشون تبدیل به یک کار روتین و متداول بشه.

آموزش و تربیت گربه

بعلاوه باید حتما بهشون آموزش بدین و نگذارین دست شما را با وسایل دیگه اشتباه بگیرن در غیر این صورت ممکنه دست‌تون رو مثل اسباب بازی‌شون گاز بگیرن! کلا بهتره هر وقت این اتفاق افتاد، از بازی کردن باهاشون دست بکشین و باهاشون بلند صحبت کنین تا متوجه بشن که این کارشون اشتباه بوده! پس حتما نسبت به تربیت گربه خودتون حساس باشین.

چطوری گربه رو تربیت کنیم تا 5 کاری که زندگی رو تغییر می ده، انجام بده

معلومه که میشه گربه رو جوری تربیت کرد که به حرفت گوش بده، از توالت استفاده کنه و… – و راحت تر از اونیه که فکرشو می کنین.

اول اینکه: هیچ وقت مجازاتش نکنین

گربه ها از صاحبی که سختگیر و دنبال نظم و ترتیب هستن، چیزی یاد نمیگیرن. بدتر از اون ، اینه که مجازات کردن باعث ایجاد استرس و مشکلات رفتاری و سلامتی می شه. یادتون باشه که صبر کردن و اجبار مثبت ، برای یادگیری در چگونگی تربیت گربه ضروری هستن.و نگهداری گربه را برای شما دلپذیرتر است.

آموزش گربه/Cat-training/

بعد از اون: یه کلیکرو کمی تشویقی بگیرید

معمولا کلیکر به عنوان ابزاری تربیتی برای انواع حیوانات استفاده میشه و فقط یکم براتون آب میخوره  و وقتی دارید اصول تربیت گربه رو یاد میگیرین، کمکتون می کنه. (حتی میشه از یه خودکار که دکمه کلیک مانند داره هم استفاده بشه، فقط لازمه که یه صدای متفاوت باشه و بتونین سریع ایجادش کنین. اکثر اصول تربیتی شامل دادن تشویقی به گربه میشه که دنبال صدای کلیک مانند بیاد و اون رفتاری که میخواید رو انجام بده. اگه صدای کلیک مانند نباشه، ممکنه که گیج بشه که چرا بهش تشویقی دادین. اگه به چیزی که میخواین عمل کنه، صدای کلیک مانند رو بشنوه و بعد تشویقی بگیره ، زودتر یاد میگیره.

چطور گربه رو تربیت کنیم که به حرفمون گوش بده

گربه ها میتونن یاد بگیرن که به یه صدای خاص پاسخ بدن و به سمتتون بیان. (سازمان جلوگیری از صدمه به حیوانات آمریکا گفته که میتونید از روش وقتی که گربه تون یهو فرار می کنه، استفاده کنین)این مرحله از تربیت گربه با ایجاد یه صدای متفاوت قبل غذا دادن _ قبل از باز کردن کنسرو یا بسته ی غذا) مثل صدا کردن گربه یا صدا درآوردن با زبان شروع میشه. گربه تون یاد میگیره که این صدا به یه چیز مثبت(غذا) ربط داره و در نهایت وقتی این صدا رو می شنوه به سمتتون میاد. سپس، این رفتار رو خارج از غذای معمول روزانه تشویق کنین. از مسافت های کوتاه شروع کنین. یه صدایی دربیارید ، از وسیله ی کلیکی استفاده کنین و وقتی گربه تون اومد، بهش تشویقی بدین. سازمان جلوگیری از صدمه به حیوانات آمریکا پیشنهاد می کنه که دوبار در روز نهایت پنج دقیقه یا کمتر این کار رو انجام بدین و هر بار تقریبا 20 بار تکرارش کنید.

آموزش گربه/Cat-training/

چطور گربه تون رو تربیت کنید تا از توالت استفاده کنه

آموزش و تربیت گربه برای استفاده از توالت یکم کار میبره ، اما به خوبی هاش فکر کنین: دیگه کمتر از خاک گربه استفاده میکنین و خونه ی تمیزتری دارین. اول ظرف خاکش رو کنار توالت بذارین. بعد، کم کم به نشیمن توالت نزدیک و نزدیک ترش کنین-ممکنه به یه چهارپایه نیاز باشه که کار رو برای گربه آسون تر کنه. وقتی که گربه عادت کرد که از ظرف خاک بالای توالت استفاده کنه، از یه ظرف خاکی استفاده کنین که توی خود توالت جا بشه. از خاک قابل شست و شو استفاده کنین و انتظار کثیف کاری هم داشته باشین. کم کم از خاک کمتری استفاده بشه تا گربه به انجام کارش بدون اون هم عادت کنه و بعد کلا ظرف خاک رو بردارید (بسیاری از رفتارشناسان صاحبین گربه ها رو از انجام این اموزش خاص نهی میکنن و عقیده دارن بهتر هست گربه ها در ظروف خاک مخصوص دستشویی کنن)

چطور گربه رو تربیت کنید که دست بده

خیلی آسون تر از چیزیه که فکرشو می کنین: یه تشویقی آماده داشته باشین، بعد تا سطح گربه خودتون رو خم کنین. وقتی دارید میگید” دست بده” به پنجه ی گربه بزنید و وقتی پنجه شوجابجا  کرد، از وسیله ی کلیکی استفاده کنین. بازم تکرار کنین تا پنجه شو با گفتن “دست بده” و بدون زدن به اون بیاره جلو.  مثل ” دستور اومدن به سمتتون”ممکنه دو روزی تمرین لازم داشته باشه .

آموزش گربه/Cat-training/

چطور گربه رو تربیت کنید که خواهش یا درخواست کنه

این شبیه ” دست دادن” هستش. یه تشویقی بالای سر گربه بگیرید و بگید ” درخواست کن” گربه تون باید روی پاهای عقبی بایسته و به تشویقی برسه. با وسیله تون کلیک کنین تا رفتارش رو نشونه گذاری کنین و بعد تشویقی رو بهش بدین. تمرین کنین تا با دستورتون بدون نیاز به گرفتن تشویقی بالای سرش درخواست کنه.( اگه میخواید یاد بگیرید که چطور گربه تون رو خیلی خوب تربیت کین، حتما از تشویقی استفاده کنین- اما هیچ وقت بهش شیر ندین)

چطور به گربه یاد بدید که با قلاده راه بره

یه بند و قلاده بگیرین که به پشت گربه وصل بشه و نه گردنش.سازمان جلوگیری از صدمه به حیوانات پیشنهاد کرده که قبل از استفاده از قلاده، چند روزی جاهایی بذاریدش که گربه تون میره مثل فضای کنار غذاش یا جای مورد علاقه ش برای خواب تا به دیدنش عادت کنه . بعد، وقتی دارین بهش تشویقی میدین بندازین دورش اما بندشو وصل نکنین. در نهایت می تونین کامل بهش ببندین – اول چند دقیقه بذارید روش بمونه و روزهای بعد زمانشو بیشتر کنین. وقتی که باهاش احساس راحتی کرد،بند قلاده رو بهش وصل کنید و بذارید توی خونه بچرخه. بعد چند روز، بند رو در طول تمرین دستتون بگیرین. بعد، راحت ببریدش بیرون. زمان بدین که گربه تون اطرافشو کشف کنه و یه جای آروم رو انتخاب کنین.درسته در ابتدا آموزش گربه یخورده سخت به نظر میرسه اما خیال شما را از بابت خیلی چیزها در نگهداری از این حیوانات دوست داشتنی راحت میکنه.

محصولات مرتبط

قلاده کتفی گربه برند فرپلاست

قلاده کتفی گربه برند فرپلاست

ناخن گیر گربه

اسباب بازی گربه

اسباب بازی گربه

ثبت ديدگاه