نکاتی در مورد گربه های بد غذا

صفحه اصلی/گربه/نکاتی در مورد گربه های بد غذا

نکاتی در مورد گربه های بد غذا

توسط |دسامبر 15th, 2017|گربه دسته بندی ها|برچسب ها:٪ s |بدون ديدگاه

گربه ها را اغلب حیواناتی مغرور و خودخواه و البته بی نظیر و دوست داشتنی تلقی می کنیم. بعضی از گربه ها در مورد غذای مصرفی خود بسیار سخت گیر هستند و این پا فشاری آن ها برای عدم قبول غذای جدید برای بسیاری از صاحبین می تواند به مشکل بزرگی تبدیل شود. در بسیاری از موارد ما مجبور به تعویض جیره غذای حیوان هستیم. به عنوان مثال با افزایش سن حیوان باید غذای بچه گربه یا گربه های جوان را به غذای گریه بالغ تغییر دهیم و یا گاهی بنا به دلایلی دامپزشک تشخیص میدهد که گربه غذای دیگری مصرف کند.

چاقی، دیابت و مشکلات کلیوی از مهم ترین دلایل اجبار برای تغییر جیره غذایی هست. دانستن نکات زیر باعث می شود کمتر دچار مشکلات بد غذایی گربه ها شویم و یا راحت تر بتوانیم با آنان کنار بیاییم. در ادامه مقاله امروز می توانید با نکاتی در مورد گربه های بد غذا بیشتر آشنا شوید.

اشتباهات رایج صاحبان گربه ها

در واقع بسیاری از گربه ها ذاتاً بد غذا نیستند ولی روش اشتباه ما باعث شده تا عادات غذایی بدی پیدا کنند. هنگامی که بچه گربه ها از ابتدا با جیره غذایی یکسان بزرگ می شوند و همچنین دسترسی نامحدودی به غذا دارند، استمرار این روش باعث عادت کردن آنان به این سبک زندگی می شود و بعد از مدتی تغییر جیره غذایی آنان بسیار سخت بوده و آنان به شدت مقاومت می کنند.

گربه ها لازم هست از دوران کودکی با انواع غذاهای سالم در ارتباط باشند، غذای خشک و کنسرو با طعم های مختلف مرتباً برای آنان استفاده شود. در عین حال همیشه به مقدار غذای مورد نیاز گربه خود دقت کنید. هیچ گاه بیش از مقدار نیاز غذا در اختیار حیوان قرار ندهید.

یکی دیگر از اشتباهات رایج در تغذیه گربه ها پر نگه دانستن همیشگی ظرف غذا هست. این کار نه تنها باعث عادات بد تغذیه ای در حیوان شما می شود بلکه مشکلاتی بسیار جدی همراه خواهد داشت. اضافه وزن و چاقی و دیابت از مهمترین این مشکلات هستند. تغذیه مداوم و زیاد با غذای خشک به این روش همچنین باعث افزایش احتمال ابتلا به مشکلات دستگاه ادراری در گربه ها خواهد شد. بنابراین طی ساعاتی متنوع در طول روز و به مقدار لازم برای آن وعده غذایی، غذا در اختیار حیوان قرار دهید. در صورتی که حیوان تمایلی به خوردن غذا در یک وعده نداشت ظرف غذا را خالی کرده و در زمان وعده غذایی بعدی به او خوراک دهید.

راهکارهای رفع بد غذایی

بیاد داشته باشید گربه ها واقعا گاهی لجوج هستند و با این لج بازی سعی می کنند طاقت شما را ارزیابی کنند. اگر گربه شما در گذشته نسبت به غذایی خاص علاقه نشان نداده و بعد شما غذای مورد علاقه او را برایش آورده اید او در زمان حاضر نیز توقع انجام آن کار را دارد و با امتناع از خوردن غذای جدید سعی دارد شما را وادار کند تا همان تجربه قبل را تکرار کنید. گربه ها به راحتی ۲۴ ساعت بدون هیچ غذایی را تحمل می کنند و آزرده می شوند. بنابراین برای تغییر غذا بسیار صبور باشید و در صورت امتنا از غذا نخوردن حیوان به سرعت دستپاچه نشوید. غذا را برداشته و تا وعده بعدی بگذارید حیوان گرسنه بماند سپس دوباره امتحان کنید.

تغییر تدریجی غذا

یکی از بهترین روش ها برای تغییر عادت بد غذایی گربه های بد غذا تغییر آهسته رژیم غذایی هست. برای اینکار قبل از اتمام کامل غذای قبل باید اقدام کنید. این پروسه بهتر است ظرف 10 روز انجام شود:

 • روز اول ۹۰ درصد غذا از جیره قدیم و ۱۰ درصد از غذای جدید
 • روز دوم ۸۰ درصد غذا از جیره قدیم و ۲۰ درصد از غذای جدید
 • روز سوم ۷۰ درصد غذا از جیره قدیم و ۳۰ درصد از غذای جدید
 • و به همین ترتیب تا روز دهم…
 • روز دهم ۱۰ درصد غذا از جیره قدیم و ۹۰ درصد از غذای جدید

استفاده از این روش ایده آل ترین راه برای تغییر جیره غذای حیوان شما هست. هم حیوان شما مقاومت خاصی نمی کند و هم دستگاه گوارش فرصت دارد تا خود را با غذای جدید منطبق کند. به خاطر داشته باشید حتی برای تغییر جیره غذای گربه های خوش اشتها بهتر است همواره از این روش استفاده شود.

 • عادات روزمره: بعضی گربه ها عادات مختلفی در غذا خوردن دارند که صرفا به خود غذا مربوط نمی شود. بعضی گربه ها ترجیح می دهند در سکوت تغذیه کنند. برخی دیگر ترجیح می دهند در زمانی که ما در حال صرف غذا هستیم تغذیه شوند. عدم دقت به این عادات حیوانات ممکن است باعث امتناع گربه از تغذیه شود.
 • گرم کردن غذا: گرم کردن اغلب کنسروها باعث می شود بیشتر برای حیوان محرک بوده و حیوان تشویق به استفاده و تغذیه از آن شود.
 • غذاهای مانده: غذاهای مانده چه کنسرو و چه غذای خشک بعد از مدتی عطر و طعم خود را از دست می دهند و حیوان رغبتی به خوردن ندارد. در صورتی که قبلا آن غذا را بسیار دوست داشت.
 • تغییر در ظرف غذا: بسیاری از گربه ها با تغییر ظرف غذای خود مشکل دارند. بسیاری دیگر اصلا علاقه ای به غذا خوردن در ظرفی که کثیف شده نشان نمی دهند. از طرف دیگر شستن ظروف آب و غذای گربه با مواد شوینده بو دار باعث عدم رغبت حیوان در نزدیک شدن به ظرف و در نتیجه عدم تغذیه می شود.
 • استرس: بسیاری از عوامل می تواند باعث ایجاد استرس شود. افراد جدید در منزل یا حضور یک حیوان جدید در منزل می تواند به شدت باعث استرس حیوان شما شود. و در این حالت حیوان ممکن است از تغذیه دست بکشد.
 • آلرژی های غذایی: ممکن است یک غذا که در گذشته برای حیوان شما کامل سازگار بوده باشد در یک دوره زمانی خاص باعث آلرژی در حیوان شود. آلرژی باعث خارش، استفراغ و… خواهد شد و در نتیجه آن حیوان از تغذیه دست می کشد.

 

محصولات مرتبط

غذای خشک گربه بالغ برند مونژه Monge مخصوص گربه های بالغ بد غذا

غذای خشک مخصوص گربه های بالغ بد غذا

مولتی پک پوچ مخصوص گربه برند لِچَت

مولتی پک پوچ مخصوص گربه

مولتی پک کنسرو گربه

مولتی پک کنسرو گربه

ثبت ديدگاه