سگ روتوایلر

صفحه اصلی/سگ/سگ روتوایلر

سگ روتوایلر

اگر میخواین از یه نژاد خیلی اصیل از سگ ها نگهداری کنین، سگ روتوایلر میتونه نژاد خیلی خیلی مناسب برای شما باشه. سگ روتوایلر خیلی قوی هیکل و شاید کمی بظاهر عصبانی اما در عین حال مهربان هستش. این نژاد از سگ ها عموما بدن عضلانی دارن و خیلی هم باهوش هستن. بد نیست بدونین که اصالت نژاد روتوایلر به کشور آلمان برمیگرده.

سگ روتوایلر

باید این نکته رو بهتون گوشزد کنیم که اگر این نژاد سگ به خوبی تربیت بشه، میتونه سگ نگهبان خیلی خوبی براتون باشه؛ جالبه بدونین که علی رغم احساس آرامشی که این نژاد در محیط خونوادگی میکنن، ازشون در ارتش و پلیس هم استفاده میشه که اتفاقا همیشه خیلی هم موفق عمل کردن!

روتوایلرها خیلی نسبت به صاحب خودشون وفادار هستن و اعتماد به نفس بالایی هم دارن که همین موضوع هم باعث شجاعت خیلی زیادشون شده. وزن تقریبی شون هم در بین نرها حدود 40 تا 60 کیلوگرم و ماده های بالغ هم حدود 40 تا 50 کیلوگرم هست.

سگ روتوایلر

در اصل سگ روتوایلر برای بردن گله به بازار پرورش یافته. بعدها برای کشیدن گاری به قصابی ها استفاده شده. از اولین سگ های پلیس بوده و با افتخار توی ارتش خدمت میکنه و مهم تر از همه ، نگهبان و دوست خوبی برای خانواده هستن.

نکته ها

 • روتوایلرها ، بزرگ و قدرتمندن و باید از بچگی تربیت و اجتماعی بشن.
 • حتی اگه خیلی خوب هم تربیت و اجتماعی بشن، انتظار قضاوت های بیجا و ناعادلانه و حتی ادعاهای الکی رو از طرف کسایی که از این سگ می ترسن، داشته باشین.
 • به خاطر یه سری تعصبات نسبت به سگ هایی مثل روتوایلر و ادعای خطرناک بودنشون، با توجه به قانون هر شهری که هستین، گواهی مالکیتشون رو همیشه همراه داشته باشین. حتی بعضی جاها نمیذارن که یکی از این سگ ها رو داشته باشین یا مجبورتون می کنن که روتوالرتون رو بدین بره.
 • این سگ ها، آدما رو دوست دارن و دلشون میخواد پیش خانواده شون باشن. اگه یه مدتی تنها بمونن یا فعالیت کمی داشته باشن، خرابکاریاشون شروع میشه.
 • اگه با بچه ها بزرگ بشن و خوب هم تربیت شده باشن، راحت با بچه ها کنار میان ولی حتما باید بهشون یاد بدین که چطور با بچه ها رفتار کنن. این سگ ها غریزه ی گله داری دارن و حتی ممکنه بچه ها رو با پریدن روشون مجبور کنن که مثل یه چوپان رفتار کنن! با توجه به سایزشون ، ممکنه با پریدن روی بچه ها باعث افتادن اونا و آسیب به خودشون بشن. علاوه براین ، ممکنه یه سریاشون غریزه ی شکار داشته باشن و وقتی بچه ها میدون و بازی می کنن، یهو هیجان زده بشن. وقتی اطراف بچه تونه، مراقبشون باشین.

معرفی سگ نژاد/Rottweiler/

 • اگه سگتون بالغه، برای آشنا کردنش با حیوونای جدید و به خصوص سگ ها، مراقب باشین. این سگ ها ممکنه در مقابل سگ های دیگه ، مخصوصا با جنسیت مشابه خودشون ، رفتار خشنی نشون بدن. هرچند که ممکنه تحت راهنمایی های شما ، بتونه یاد بگیره که با آرامش با این همدم جدید زندگی کنه.
 • این سگ ها، باهوشن و اگه با جدیت رفتار کنین و مرتب باهاشون کار کنین، به راحتی تربیت میشن.
 • وقتی یه چیزی بهشون بگین، امتحان می کنن که ببینن منظورتون همون بوده یا نه . پس تو چیزی که میخواید بهشون بگید دقت کنین و هیچ راه گریزی نذارین که ازش سواستفاده کنن.
 • روزانه 10 تا 20 دقیقه رو برای بازی یا راه رفتن بذارین.
 • خیلیاشون خروپف می کنن.
 • اگه میزان غذایی که میخورن مشخص نباشه، باید بدونین که ممکنه زیاده روی کنن و چاق بشن
 • برای اینکه یه سگ سالم داشته باشین، هیچ وقت از پرورش دهنده های بی مسئولیت و مزرعه های پرورش سگ یا فروشگاه حیوون خونگی، توله نگیرین. دنبال یه پرورش دهنده ی معروف بگردین که آزمایش های لازم رو از سگ ها میگیره تا مشخص بشه که بیماری ژنتیکی ندارن و به بچه هاشونم انتقال نمیدن و همچنین خلق و خوی مناسبی دارن.

تاریخچه سگ روتوایلر

اجداد این سگ به مولوسو که نوعی سگ بزرگ بوده، برمیگرده . اجدادش همراه رومی ها به آلمان رفتن و سگ گله بودن و جوری گله رو نگه می داشتن که انگار جهان رو فتح کردن. وقتی ارتش جابجا می شده، این سگ ها با سگ های بومی که تو راهشون بودن، جفت گیری می کردن و باعث ایجاد گونه های جدیدی شدن. یکی از جاهایی که ازش گذشتن، آلمان جنوبی بوده که رومی ها توی اونجا مستقر شدن تا از آب و هوا و خاکش برای کشاورزی استفاده کنن و ویلاهایی با سقف قرمز ساختن. بیش از 600 سال بعد از اون، وقتی ساکنین داشتن یه کلیسا تو اون منطقه می ساختن، یکی از حموم های رومیان باستان و سقف قرمز یکی از ویلاها رو پیدا کردن. این کشف باعث شد که یه اسم جدید برای اون شهر انتخاب کنن: روت ویل ( به معنی کاشی قرمز). در طول قرن ها ، روتوایلر به عنوان سگ گله استفاده شده ؛ به این صورت که سگ های مولوسوی رومی ، گله ها رو به شهری در آلمان که مثل تکزاس آمریکاس ، برای کشتار میبردن.   برای محافظت پول هاشون از دست دزدها بعد فروش ، کیسه ی پولشون رو موقع برگشت به خونه، دور گردن روتوایلر میبستن. قصاب ها هم از این سگ ها برای کشیدن گاری گوشت هاشون ، استفاده می کردن. در نهایت،  حمل و نقل ریلی جایگزین گاری ها شد. این سگ ها هم تقریبا منقرض شدن. در سال 1882 در نمایش سگ ها واقع در آلمان، فقط یه روتوایلر به نمایش گذاشته شد.در سال 1901 وقتی که باشگاه روتوایلرو لئون برگر افتتاح شد و استاندارد های این گونه ثبت شد، اوضاع تغییر کرد. توصیف ظاهر و ویژگی اخلاقی روتوایلر از اون موقع یکم تغیر کرده . کم کم از این سگ ها به عنوان سگ پلیس استفاده شد که خیلی هم مناسبشون بود. کلی باشگاه روتوایلر در طول سال ها به وجود اومد ، اما یکیشون از همه قدرتمندتر موند و اون هم (ای دی آر کی) بود که تو سال 1921 تاسیس شد.

معرفی سگ نژاد/Rottweiler/

این سازمان در خلال جنگ جهانی دوم هم پابرجا موند و برنامه های پرورش سگ خوبی در آلمان و جاهای دیگه ی دنیا راه انداخت. این برنامه ها برای حفظ قابلیت های این گونه از سگ ها بودن. تصور میشه که اولین گونه از این سگ در دهه ی 20 میلادی همراه یه مهاجر آلمانی وارد آمریکا شده و اولین زایمان این سگ در سال 1930 اتفاق افتاده و اولیت روتوایلر هم با نام استینا فلسنمیر، در سال 1931 در باشگاه سگ های آمریکا ثبت شده. بعد جنگ جهانی دوم، شهرت این گونه بیشتر شد. در اون زمان، به عنوان یه سگ فوق العاده حرف گوش کن شناخته میشد. بیشترین شهرتش در در اوراسط دهه ی 90 میلادی بود که بیش از 100هزار تاشون توی باشگاه سگ های آمریکا، ثبت شده بودن. وقتی سگ باشی، شهرت همیشه ام چیز خوبی نیست. خیلی عجیب نیست که پرورش دهنده های بی مسئولیت سگ ، فقط برای پول درآوردن ، یه سری توله رو بدون توجه به مشکلات سلامتی و رفتاری پرورش بدن. این همون اتفاقیه که برای روتوایلز افتاد و اسمش بد در رفت و همه خواستار کم شدنشون شدن. اما پرورش دهنده های معتبر از این فرصت استفاده کردن و طوری این سگ رو پرورش دادن که مطمئن بشن که همونطورین که قبلا بودن. امروزه، این سگ رتبه 17 رو در بین 155 گونه داره و انواعی از اون تو باشگاه سگ های آمریکا ثبت شده.

اندازه

نرهای این گونه بین 60 تا 68 سانتی متر قد تا شونه  و بین 45 تا 65 کیلو وزن دارن. ماده هاشون هم بین 55 تا 63 سانتی متر قد تا شونه و بین 43 تا 58 کیلوگرم وزن دارن.

خلق و خو

یه روتوایلر ایده آل ، آروم و با اعتماد به نفس و شجاعه و خجالتی هم نیست. یکم کناره گیره و زود با آدما گرم نمیگیره. به جاش صبرمیکنه و رفتار آدمای جدید و موقعیت جدید رو زیر نظر میگیره. کنار خانواده ، خیلی مهربون رفتار می کنه و هر جا توی خونه برن، همراهشون میره و خیلی هیجانزده نمیشه. اصولا ، غریزه ای برای حفاظت از خانواده ش داره و معمولا هم بدون دلیل رفتار خشنی از خودش بروز نمیده. باهوشه و به راحتی خودش رو به شرایط وفق میده و کاری که بهش بگی رو خوب انجام میده. البته یه تفاوت هایی هم بین نر و ماده شون هست. نرها آرومن اما خیلی مراقب اطرافشونن تا خطری تهدیدشون نکنه اما ماده ها قابل کنترل ترن و حتی ممکنه مهربون تر هم باشن. هر دوشون به راحتی تربیت میشن اما ممکنه یکم لجباز باشن. باید با جدیت و مداوم باهاشون کار کرد اما سختگیری نه. اگه رهبری خودتون رو بهش ثابت بکنین، با یه کلمه ی جدی تون به حرفتون گوش میدن. اگر هم که این کارو نکرده باشین ، ممکنه سربه سرتون بذاره و اذیتتون کنه. در مورد آموزش فرمان به سگ باید بدانید این سگ برای کسایی که جدیت ندارن یا وقتی برای تربیت و مراقبت ندارن، مناسب نیست. برای اینکه اعتمادشو جلب کنین ، باید یه سری حدو حدود بذارین و عواقب رفتارهای بدش رو بهش نشون بدین که هر دو نیازمند زمان و صبره. خلق و خوی این سگ ها تحت تاثیر خیلی چیزا می تونه قرار بگیره ؛ مثل: وراثت، تربیت و اجتماعی شدن.

معرفی سگ نژاد/Rottweiler/

توله هایی که خلق و خوی خوبی دارن، کنجکاو و بازیگوشن و دوست دارن کنار آدما باشن و برن بغلشون. یه سگی رو انتخاب کنین که حداقل چیزای ابتدایی رو بلد باشه نه اونی که سگ دیگه رو گاز میگیره یا یه گوشه قایم میشه. همیشه اول یکی از والدینشو ببینید که معمولا هم سگ مادر همیشه در دسترسه تا مطمئن بشین که با خلق و خوشون مشکلی ندارین. دیدن خواهر و برادراش یا وابستگان دیگه هم میتونه کمکتون کنه که تقریبا با خلق و خوش وقتی بزرگ بشه، آشنا بشین.

مثل هر سگ دیگه ای، اجتماعی شدن این سگ ها هم که شامل آشنایی یا آدما، مکان ها ، صداها و تجربه های مختلفه ، باید تو سنین پایین اتفاق بیفته. این کار باعث میشه که وقتی بالغ شد، اخلاق خوبی داشته باشه. شرکت تو کلاس های مهد کودک سگ ها هم می تونه برای شروع، خوب باشه. . دعوت کردن یه سری افراد به طور منظم یا بردنش به پارک ها و مغازه های شلوغ که میذارن سگ ها هم وارد بشن و پیاده روی های تفریحی برای آشنایی با همسایه ها هم می تونه کمک کنه که مهارت های اجتماعی رو یاد بگیره.

سلامت

روتوایلرها اصولا سگ های سالمی هستن اما مثل همه ی گونه ها ی دیگه مستعد یه سری مشکلات هستن. ممکنه همه ی روتوایلر ها این بیماری ها رو نگیرن یا اصلا حتی هیچ کدومشون دچارش نشن ، اما اگه میخواین از این گونه داشته باشن، خیلی مهمه که این بیماری ها آگاهی داشته باشن. اگه میخواین یه توله بگیرین، یه پرورش دهنده ی خوب پیدا کنین که هم برای توله و هم مادرش ، گواهی سلامت داشته باشه. گواهی سلامت نشون میده که سگ برای یه سری از بیماری ها آزمایش شده و این بیماری ها رو نداره. برای روتوایلرها باید این موارد رو بررسی کنین:  گواهی سلامت برای بی قوارگی مفصل ران، بی قوارگی آرنج، کم کاری تیروئید، بیماری وون ویلبرند که عدم توانایی لخته کردن خون است، و همچنین گواهی سلامت چشم ها.

این یه بیماری ارثیه که استخوان ران توی مفصل ران خوب جا نمیفته. تو بعضیاشون ممکنه یکی یا جفت پای عقب بلنگه و درد داشته باشن و بعضیا هم اصلا علائمی نشون نمی دن. با افزایش سنش ، ممکنه باعث ورم مفاصل بشه. سگ هایی با این مشکل، نباید پرورش داده بشن. اگه خواستید توله ای بگیرین، از پرورش دهنده مدرک بخواین که والدین اون توله از این جور مشکل ها نداشته . این بیماری ارثیه اما ممکنه با عوامل محیطی مثل رشد سریع به خاطر رژیم غذایی پرکالری یا صدمه دیدن در اثر پریدن یا پریدن روی زمین لیز ، بدتر بشه.

معرفی سگ نژاد/Rottweiler/

بی قوارگی آرنج:

این بیماری هم یه بیماری ارثی مربوط به مفصل آرنجه. وخامتش هم فقط با تصویربرداری با اشعه ی ایکس مشخص میشه.  دامپزشک ممکنه جراحی رو پیشنهاد کنه یا فقط دارو بده تا درد کمتر بشه.

تنگی دریچه ی آئورت/ تنگی هیپرتروفیک آئورت:

این بیماری قلبی رایجیه که بعضی اوقات تو این سگ ها دیده میشه. آئورت زیر دریچه ی آئورتی، تنگ میشه و باعث میشه که قلب با فشار بیشتری کار کنه تا خون رو به بدن برسونه. ای مشکل ممکنه باعث غش کردن یا حتی مرگ ناگهانی بشه. این هم یه بیماری ارثیه ، اما چگونگی انتقالش هنوز مشخص نشده. دامپزشک ها معمولا بعد یه بار که سگ تپش قلب داشته باشه،  می تونن این بیماری رو تشخیص بدن.

استوسارکوما:

این بیماری که نوعی وخیم از سرطان استخوانه، معمولا گونه های بزرگ رو درگیر می کنه. اولین نشونه ش، لنگش هست اما حتما نیاز به تصویر برداری هست که مطمئن بشن که عاملش سرطانه یا نه. این بیماری معمولا خیلی بد درمان میشه و بیشتر اوقات باید اون قسمت بیمار رو قطع کنن و شیمی درمانی انجام بدن. با این درمان، سگ می تونه 9 ماه تا دو سال یا بیشتر، زندگی کنه. خوشبختانه، سگ ها راحت با زندگی با سه تا پا کنار میان و عوارض جانبی مثل از دست دادن مو و تهوع که تو آدما نسبت به شیمی درمانی به وجود میاد رو ندارن.

انبساط معده یا پیچ خوردگی:

این یه بیماری خیلی خطرناکه که ممکنه سگ سینه بزرگی مثل روتوایلر رو درگیر کنه، مخصوصا اگه هر روز غذای زیادی رو تند تند میخوره و بعدشم زیاد آب می خوره و بع اونم فعالیت زیادی داره. بعضیا معتقدن که ظر های غذای پایه بلند نوع غذا هم می تونه توی این بیماری تاثیر گذار باشه. این بیماری تو سگ های پیر، رایج تره و وقتی اتفاق می افته که معده با گاز یا هوا پر شده باشه و بعد پیچ بخوره. در این صورت ، سگ نمی تونه باد معده شو خالی کنه یا بالا بیاره که از شر هوای اضافی راحت بشه و از بازگشت طبیعی خون به قلب جلوگیری میشه. فشار خون کم میشه و سگ تو شوک میره. اگه زود بهش رسیدگی نشه، ممکنه بمیره. اگه شکمش باد کرد و آب دهنش زیاد رفت و هق میزد اما بالا نیاورد ، احتمالا دچار این بیماری شده. ممکنه حتی به خاطر کاهش فشار خون، بیخواب، افسرده، بیحال و ضعیف بشه. خیلی مهمه که تو این موقعیت هر چه زودتر پیش یه دامپزشک ببریدش.

بیماری استخوانی پانو:

بعضی اوقات بهش درد های در حال رشد هم میگن چون معمولا توله ها رو در حدود 4 ماهگی درگیر می کنه. نشونه ی اولیه ش ، لنگیه. اغلب، برای درمان فقط استراحت لازمه اما اگه توله تون خیلی لنگ می زد، حتما به دامپزشک مراجعه کنین.

معرفی سگ نژاد/Rottweiler/

کم کاری تیروئید:

این بیماری در اثر کمبود هورمون تیروئید به وجود میاد  و ممکنه باعث اضافه وزن، ناباروری، افسردگی و کمبود انرژی بشه. ممکنه پوشش بدنش زبر و بی دوام بشه و موهاش هم بریزه و پوستش تیره و سفت بشه. این بیماری با قرص های روزانه ی تیروئید به راحتی درمان میشه . این دارو هم باید تا آخر عمر استفاده کنه.

حساسیت: حساسیت ها بیماری های رایجی تو سگ ها هستن. حساسیت به غذا با حذف یه سری از غذاها از رژیم غذاهاش و پیدا کردن عاملش از این راه ، درمان میشه. حساسیت های تماسی در اثر تماس سگ با چیزی مثل جای خواب، پودر ضد کک، شامپوهاش و مواد شیمیایی دیگه به وجود میان که اونا هم با تشخیص و حذف عامل حساسیت زا از بین میرن. حساسیت های تنفسی که در اثر مواد موجود تو هوا مثل گرده، گردوغبار و کپک به وجود میان هم برای درمان، بستگی به وخامتشون دارن. عفونت گوش، یکی از عوارض حساسیت تنفسیه.

مراقبت

بهتره که روتوایلر کنار خانواده و تو خونه باشن چون اگه مدت زیادی توی حیاط تنها بذارینشون، خرابکار و پرخاشگر میشن. با اینکه جثه ی بزرگی دارن، وقتی میان تو خونه، فعالیتشون کم میشه. روتوایلر خونگیه اما به یه حیاط فنس دارم هم نیاز داره چون ممکنه در مقابل سگ یا آدمای غریبه که وارد قلمروش میشن، رفتار پرخاشگرانه داشته باشه. اگه بخواد بیاد بیرون ، حتی یه فنس الکتریکی هم جلودارش نیستو از ورود آدما و حیوونای غریبه هم جلوگیری نمی کنه. پس بهتره یه علامت برای غریبه ها بذارید که بدون شما وارد خونه تون نشن. میزان انرژی این سگ ها از یه سگ خیلی تنبله تا یکی مثل طوفان. حتما به پرورش دهنده ای که ازش سگ رو میگیرید بگید که چه نوع سگی می خواینتا بهتون تو انتخابش کمک کنه. اونایی که فعالیت متوسطی لازم دارن باید تقریبا روزانه 10 تا 20 دقیقه پیاده روی کنن. از توپ بازی و کوه پیمایی هم خوششون میاد. اونایی که انرژی بیشتری دارن، به زمان بیشتری برای فعالیت نیاز دارن و فعالیتشون باید منظم تر باشن. روحیه ی ورزشکاری، هوش و تربیت پذیری این سگ ها، اونا رو برای مسابقات حرف شنوی ، ردیابی، تراپی و کاری که از قدیم می کردن، یعنی کشیدن گاری ، مناسب کرده و برای رژه هم عالین. موقع تربیتشون ، یادتون باشه که با تشویق ذهنی، بیشتر رشد می کنن. عاشق یاد گرفتن چیزای جدیدن و می خوان شما رو هم راضی نگه دارن. گاهی ممکنه خودسر بشن و با رفتارشون انگار سوال کنن ” چرا باید این کارو بکنم” . اگه جدی و آروم باشین و دائم باهاش کار کنین، سگتون هم با سریع یاد گرفتن، تلافی می کنه. اگه برنامه ی تربیتی ، همیشه وجود داشته باشه و هیچ موردی برای اتفاق خاصی توی خونه نباشه و اگه بیرون خوب رفتار کنه ، تشویقش کنین، مشکلی برای تربیتش به وجود نمیاد.

معرفی سگ نژاد/Rottweiler/

تغذیه

میزان غذای روزانه ی پیشنهادی: 4 تا 10 لیوان غذای مرغوب توی دو وعده. توجه داشتهباشین که میزان غذایی که سگ بالغ تون میخوره به یه سری عوامل بستگی داره. مثل: اندازه، سن، ساختار بدنی، متابولیسم و میزان فعالیت. سگ ها هم درست مثل آدم ها، منحصربه فردن و همه شون به یک اندازه غذا نمیخورن. لازم به گفتن  نیست که سگی که فعالیتش زیاده بیشتر از یه سگ تنبل به غذا نیاز داره. کیفیت غذایی که میگیرین هم خیلی تاثیر گذاره و هر چی کیفیت بهتر باشه، سگتون بیشتر تغذیه میشه . اگه به جای اینکه غذاشونو بذارین تا هرچقدر میخوان بخورن، غذاشون رو اندازه بگیرین و دوبار در روز بهشون غذا بدین، متناسب  می مونن. اگه مطمئن نیستین که اضافه وزن داره یا نه، این کارهارو بکنین. از بالا بهش نگاه کنین و باید بتونین کمرش رو ببینین. بعد دستاتون رو روی پشتش بذارین به طوریکه شصها ها به موازات هم روی نخاع و انگشت ها به سمت پایین باشن. در این صورت باید بدون فشار زیادی دنده هاشو لمس کنین اما نبینیدشون. اگه نمیتونین لمس کنین، باید کمتر غذا بخوره وبیشتر ورزش کنه.

معرفی سگ نژاد/Rottweiler/

رنگ پوشش بدن و تمیزکاری

روتوایلرها پوشش دولایه با موهای کوتاهی دارن که صاف و زبره. لایه ی بیرونی ، متوسطه و تو قسمتهای سر و گوش و پاها، کوتاه تره. لایه زیری بیشتر روی گردن و ران هاست. مقدار لایه زیری که سگتون داره، به آب و هوایی که توش زندگی می کنه بستگی داره. رنگش همیشه مشکیه لکه های ماهونی یا قهوه ای مایل به قرمز داره. این لکه ها بالای چشم ها، گونه ها ، اطراف دهان، روی سینه و پاها و زیر دم دیده میشن. یه سری خط هاای برنزی هم روی انگشت ها دارن که شبیه خطوط مداده. هر هفته، با یه برس مخصوص موی زبر، برسش بزنین تا موهای مرده جدا و چربی پوستش پخش بشه.  دوبار در سال کل موهاش میریزه و بهتره که توی اون زمان بیشتر برس بکشید که ریزششو تحت کنترل داشته باشین. هر موقع لازم بود، حموم ببریدش. اگه بخواید بیرون از خونه حمومش کنین، باید هوا اونقدر خوب باشه که خودتون نیاز به لباس آستین بلند یا کت نداشته باشین. اگر که به این چیزا نیاز داشته باشن، برای سگتون هم هوا سرده. دو تا سه بار در هفته، دندوناش رو مسواک بزنین تا از جرم دندون و رشد باکتری های بین دندونا جلوگیری بشه . اگه بخواین از بوی بد دهان و مشکلات لثه ای جلوگیری کنین، بهتره که روزانه دندوناش رو مسواک بزنین. وقتی که هنوز توله هستن به شونه شدن و معاینه شدن عادتشون بدین. دائم پنجه هاشون رو نگاه کنین (سگ ها به پاهاشون حساسن) و داخل گوش و دهانشون رو معاینه کنین. تمیزکاری رو تبدیل به یه کار لذت بخش براشون بکنین که پرا از جایزه و تشویقی باشه و باعث بشه وقتی بزرگ شد، معاینه دامپزشک و کارهای دیگه راحت باشه.

بچه ها و حیوونای دیگه

معمولا روتوایلرها، بچه ها رو دوست دارن ؛ به خصوص اگه با اون بچه بزرگ شده باشه. اگه نزدیک بچه ی کوچیکتون باشه، به خاطر جثه ی بزرگش باید مواظبش باشین. به خاطر اینکه اجدادشون سگ گله بودن، دوست دارن هل بدن و ممکنه با یه تنه زدن باعث بشن که بچه ی کوچیک تون بیفته. این سگ ها بیشتر مناسب خونه هایی هستن که بچه های برگ دارن و میدونن چطور با سگ ها رفتار کنن. وقتی دوستای بچه تون هم میان ، باید مراقب باشین. ممکنه به خاطر صدای بلند و بازی بچه ها، هیجان زده بشن و بخوان کاری کنن که دیگه سروصدا نباشه. حتی ممکنه دنبال بچه ای که داره میدوه، بیفتن. همیشه به بچه ها یادآوری کنین که چطور با سگ ها رفتار کنن و وقتی کنار هم هستن، مراقبشون باشین تا از هرگونه گاز گرفتگی یا کشیدگی گوش یا دم جلوگیری بشه. به بچه تون یاد بدین که وقتی سگی در حال خوردنه نزدیکش نشه یا غذاشو ازش نگیره. هیچ وقت نباید سگی رو با بچه ای بدون مراقبت رها کرد. روتوایلر ها خیلی خوب با گربه ها و حیوون های دیگه کنار میان ، به خصوص اگه باهاشون بزرگ شده باشن. اما ممکنه با سگ های قوی تر یا سگ های بالغی که تازه باهاشون آشنا میشن، مشکل داشته باشن و از سگ های هم جنس خودشون بدشون بیاد. هرچند که می تونن تحت نظارت و تربیت شما  ، با آرامش، وجود حیوون های جدید رو قبول کنن. وقتی یه جای عمومی میرین، به سگ تون قلاده ببندین و بندش دستتون باشه تا از پرخاشگریش نسبت به سگ های دیگه جلوگیری بشه. خیلی توصیه نمیشه که بدون قلاده ، به پارک ببریدش تا سگ های دیگه رو ببینه.

محصولات مرتبط

ظرف غذای سگ برند فرپلاست Ferplast مگنوس با مکانیسم ایجاد تأخیر در سرعت غذا خوردن

ظرف غذای با مکانیسم ایجاد تأخیر در سرعت غذا خوردن

توپ تشویقی پلاستيكي بهمراه محفظه تشويقي

غذاي خشك سگ بوش Bosch مخصوص سگ هاي بالغ با فعالیت بالا كليه نژادها

غذاي خشك مخصوص سگ هاي بالغ با فعالیت بالا كليه نژادها

توسط |نوامبر 22nd, 2017|سگ|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه