باز شدن چشم توله سگ ها بعد از تولد

صفحه اصلی/سگ/باز شدن چشم توله سگ ها بعد از تولد

باز شدن چشم توله سگ ها بعد از تولد

توسط |فوریه 20th, 2019|سگ دسته بندی ها|بدون ديدگاه

وقتی به توله های تازه متولد شده نگاه کنین، به نظر ناکامل و ناتوانن. این نظریه که ناشنوا (کانال گوششون بسته ست) و نابینا (پلک هاشون بسته ست) به دنیا میان، کمی بی معنیه. چرا حتی با وجود تکامل، باید یه حیوون بدون دو تا از حس هاش به دنیا بیاد و تا دو هفته از اونها محروم باشه؟

جواب این سوال تو گذشته نهفته ست؛ زمانی که گونه ها در حال تکامل و وفق دادن خودشون بودن. همونطور که پستانداران تکامل پیدا می کردن، هر گونه به شکلی تغییر کرد. این تغییر در نوع تولیدمثل و رشدشون برای زنده موندن در محیط زندگیشون بود. همچنین انتخاب هاشون هم بر اساس کارهایی بود که برای زنده موندن، انجام می دادن. در ادامه یادداشت باز شدن چشم توله سگ ها بعد از تولد با بلاگ پتچی همراه باشید.

از اونجایی که پستانداران، نوزادهای زنده به دنیا میارن، یا می تونستن دوران بارداری طولانی داشته باشن و یه نوزاد کامل به دنیا بیارن و یا دوران بارداری کوتاه تری داشته باشن و نوزادی به دنیا بیارن که تا حدودی شکل گرفته  و به مراقبت زیادی نیاز داره.

باز شدن چشم توله سگ

از یه طریق، حیوون هایی مثل آهو و حیوون های گله وجود داره و برای مثال دوران بارداری گاو، 9 ماهه. گوساله ها با وزنی بین 25 تا 45 به دنیا میان و مغزشون موقع تولد کامل شده و هم میتونن ببینن و هم بشنون.

از همه مهم تر، می تونن هم پای گله باشن. زیست شناسان اصطلاحا به این نوع گونه ها، زودرس و باهوش میگن. مثل نوزادان انسان که فعالیت های مغزی خوبی رو با توجه به سن کمشون و بر خلاف انتظارات ما نشون میده. البته اگه جاندار توی محیطی به دنیا بیاد که برای زنده موندن نیاز به فرار از دست شکارچی باشه، باید که کامل به دنیا بیاد و نه نارس.

سگ سانان، نوع دیگه ای از زندگی رو نشون میدن. این حیوون ها تو حیاط وحش، با شکار زنده میمونن و نگه داشتن بیش از حد تعداد زیادی جنین توی شکمشون، روند شکار رو آهسته میکنه و نمی تونن تند بدوان و شکار کنن. پس اگه توله ها زودتر به دنیا بیان، کارشون راحت تر میشه. بعلاوه، بین شکارها (که گاهی چند روز طول میکشه)، خیلی کاری ندارن و به بچه هاشون میرسن و امنیت رو براشون فراهم میکنن.

طول بارداری تو سگ ها، بین 58 تا 63 روزه. زیست شناسان گونه ها رو ناقص می نامند و کلمه ی لاتینش از اصطلاحی به معنی “مراقبت، تغذیه و پرورش” گرفته شده و به نیاز نوزادان این گونه به تغذیه و مراقبت مربوط میشه.

خیلی از توله ها، اعضای بدن شون ناقصه، مثل مغز که کامل شکل نگرفته و در طی چند هفته به سرعت رشد میکنه. پس دلیل بسته بودن پلک شون موقع تولد، ناقص بودن چشم شونه و پلک بسته، از چشم های ناقصی که در حال رشد هستن، از عوامل خارجی محافظت میکنه؛ به علاوه، نور شدید ممکنه توی این سن به چشم ها آسیب بزنه.

باز شدن چشم های توله سگ

بیشتر توله ها تو سن دو هفتگی، چشم هاشون رو باز میکنن؛ البته توی همون زمان هم هنوز چشم هاشون کامل نشده و چندین هفته طول میکشه تا چشم ها کامل بشه و به حد عادی برسه.

به همون صورتی که پلک هاشون بسته و چشم هاشون ناکامله، کانال گوششون هم بسته و ناشنوا هستن. به دلیل اینکه صدا باعث تغییر در سیستم گوش جانداران میشه، سکوت برای رشد گوش های نوزادان ضروریه. اگه قبل از اینکه سیستم گوش توله ها که خیلی هم ظریفه کامل بشه، مجبورش کنین که به صداها پاسخ بده، ممکنه آسیب دائمی به شنوایی شون وارد بشه.

کانال گوش توله ها، همزمان با چشم هاشون باز میشه، با این حال در همون زمان هم کامل تر از چشم ها هستن. معمولا هم یه هفته بعد از باز شدن چشم توله سگ، کامل و تیز میشن.

با مراقبت مادرشون توی پناهگاه، حتی با وجود نابینایی و ناشنوایی، در طی چند هفته به خوبی رشد میکنن و میتونن دنیای اطرافشون رو کشف کنن.

 

 

ثبت ديدگاه