کنل کاف (Kennel Cough) یا عفونت دستگاه تنفسی در سگ‌ها

صفحه اصلی/سگ/کنل کاف (Kennel Cough) یا عفونت دستگاه تنفسی در سگ‌ها

کنل کاف (Kennel Cough) یا عفونت دستگاه تنفسی در سگ‌ها

کنل کاف نام یک بیماری رایج و واگیردار سگ هاس که باعث عفونت نای و ریه در اون ها میشه. معنی نام این بیماری سرفه سگ دونی هست زیرا کنل کاف در مکان های پرورش سگ بسیار رایجه. این بیماری در همه دنیا شایعه و احتمال اینکه سگی در طول عمرش به اون مبتلا بشه زیاده. سگ ها در هر سنی که باشن به این بیماری حساس هستن ولی حیوانات جوان باردار یا مسن که به هر دلیل سیستم ایمنی ضعیف تری دارن، راحت تر این بیماری رو میگیرن. در ادامه مقاله امروز بیشتر در مورد کنل کاف (Kennel Cough) یا عفونت دستگاه تنفسی در سگ‌ها می خونیم.

تعداد بسیار زیادی میکرو ارگانیسم می تونن باعث به وجود اومدن این بیماری بشن. هم عوامل باکتریایی و هم ویروسی.

از کجا بفهمیم سگمون به بیماری کنل کاف مبتلا شده؟

مهم ترین علائم بالینی این بیماری اینا هستن:

  • سرفه مداوم
  • ریزش ترشحات از چشم و بینی
  • تب

حیوانی که تازه به این بیماری مبتلا شده فعالیت طبیعی خودش رو داره و حتی اشتهاش هم تغییر زیادی نمیکنه. اگر بیماری اش ادامه دار بشه اشتهاش ممکنه کامل از بین بره و دچار ضعف بشه.

با سگی که کنل کاف داره چی کار باید بکنیم؟

حیوان مبتلا به کنل کاف به سرعت باید از بقیه حیوانات جدا شده و تحت درمان قرار بگیره. کنترل این بیماری در جاهایی که تعداد زیادی حیوان زندگی می کنن مانند کنل های پرورش و پناهگاه ها می تونه چالش بر انگیز باشه.

کنل کاف (Kennel Cough)

از آن جایی که در این بیماری بافت ریه مورد هجوم عوامل بیماری زا قرار می گیره و آنتی بیوتیک ها به سختی میتونن به بافت تنفسی ریه نفوذ کنن، بهبودی می تونه کمی زمان بر باشه. روند درمان در این بیماری میتونه بین 7 تا 14 روز طول بکشه. گفتیم میکرو ارگانیزم ها یا میکروب های متعددی مسئول ایجاد این بیماری هستن که فضا برای بعضی از اون ها واکسن تولید شده مثل «بوردتلا» ولی هنوز برای پیشگیری از بقیه عوامل بیماری زا راهکار موثری وجود نداره. پس سگ ها رو نمیشه به طور کامل برای بیماری کنل کاف واکسینه کرد.

شانس درمان این بیماری در سگ ها بسیار بالاست اما همواره بیاد داشته باشین که تشخیص سریع بیماری و آغاز سریع روند درمانی در بهبود این بیماری بسیار موثره.

محصولات مرتبط

غذای نرم مخصوص سگ های مسن و یا دارای اضافه وزن کلیه نژادها

غذای نرم مخصوص سگ های مسن و یا دارای اضافه وزن کلیه نژادها

خوراک کاسه ای سگ برند مونژه Monge، مونوپروتئین با طعم بیف 150 گرمی

خوراک کاسه ای سگ مونوپروتئین با طعم بیف

لوسيون چشم سگ و گربه برند دکتر کلادرز Dr Clauder’s

لوسيون چشم سگ و گربه

توسط |دسامبر 24th, 2017|سگ|1 ديدگاه

يك ديدگاه

  1. حسن علیزاده ژانویه 16, 2018 در 7:37 ق.ظ - پاسخ دادن

    مرسی از کمکتون بابت اطلاعاتی که دادین.

ثبت ديدگاه