آشنایی با نحوه ی نگهداری از سگ در حیاط

صفحه اصلی/سگ/آشنایی با نحوه ی نگهداری از سگ در حیاط

آشنایی با نحوه ی نگهداری از سگ در حیاط

توسط |ژانویه 29th, 2019|سگ دسته بندی ها|بدون ديدگاه

سگ ها خیلی دوست دارن که بیرون باشن، اما شاید نتونین ساعت های زیادی رو واسه پیاده روی اختصاص بدین. اگه خونه تون، حیاط فنس کشی شده داشته باشه، میتونین بذارین یه مدتی تو حیاط بمونه.

با این حال، برای این کار باید مطمئن بشین که توی اون زمان نیازهاش برطرف میشه و فرار هم نمیکنه. همچنین زیاد اون بیرون تنهاش نذارین. پس با فراهم کردن یه محیط امن برای بازیش، بدون اینکه خیلی ازتون دور باشه، فعالیت کافی خواهد داشت. در ادامه یادداشت نگهداری از سگ در حیاط با بلاگ پتچی همراه باشید.

وضعیت آب و هوا رو کنترل کنین

گرما یا سرمای زیاد بیرون، ممکنه باعث مرگ سگ بشه. بعضی از نژادها مثل پاگ، نسبت به دمای محیط، حساسن و کلا نباید سگی رو برای مدت طولانی و بدون نظارت، بیرون رها کرد. هم رطوبت و هم سرما، سگ رو اذیت می کنه.

در واقع همه ی سگ ها نسبت به رطوبت حساسن؛ چون برای خنک کردن خودشون، تند تند نفس می کشن و اگه رطوبت زیاد باشه، سریع گرما زده میشن. پس حتما قبل از بیرون بردنش، وضعیت آب و هوا رو کنترل کنین.

دمای هوا (به فارنهایت) رو به میزان رطوبت اضافه کنین و اگه بیشتر از 150 شده، بدونین که سگتون در معرض گرمازدگیه. مثلا اگه دمای هوا 77 فارنهایت و میزان رطوبت 80 درصده، جمعش میشه 157 که مناسب بیرون رفتن نیست. همچنین اگه دمای هوا کمتر از 44 فارنهایت یا 4.4 سیلسیوس باشه، نباید سگ تون رو بیرون ببرید.

اثر بادهای سرد هم، با صرف نظر از هر دمای هوایی، ممکنه باعث مرگ سگ هایی بشه که بیرون میمونن. پس اگه دیدید که هوا حالت یخبندون داره، نذارید سگتون بیرون بره.

سگ های موکوتاه تو هوای سرد و سگ های مو بلند توی هوای گرم، اذیت میشن. کلا، اگه خودتون بیرون خونه احساس گرما یا سرمای بیش از حد کنین، سگتون هم به همون میزان در معرض سرما یا گرماست.

نگهداری سگ در حیاط

به سگتون آب بدین

یکی از موارد مربوط به نگهداری از سگ در حیاط همیشه باید آب تمیز و تازه، در دسترس شون باشه. حتی تو هوای گرم، به آب بیشتری نیاز دارن. می تونین با اضافه کردن یکم یخ به آبشون، به خنک کردنشون کمک کنین.

فضای سایه دار ایجاد کنین. سگ ها باید خودشون رو از اثرات عوامل بیرون حفظ کنن و اگه نذارین بیان داخل، باید براشون فضایی رو بیرون خونه ایجاد کنین.  همچنین وقتی بارون یا برف میاد، باید جایی رو داشته باشن که پناه بگیرن و یا فقط جایی باشه که احساس امنیت کنن.

خونه های مخصوص تو هوای گرم، کمکی به خنک شدن سگ ها نمی کنه و حتی اگه کوچیک باشه، باعث گرم شدن بیشترشون میشه.

سایه درخت می تونه خیلی کمک کنه و اگه درختی ندارین، میتونین یه پارچه برزنتی،یه گوشه از حیاط آویزون کنین که باعث ایجاد یه فضای سایه دار و خنک بشه.

همچنین باید برای زمانی که بارون میاد، یه پناهگاه داشته باشه. میتونین یه خونه ی سگ کوچیک به این منظور درست کنین.

اگه بخواین سگتون رو بیرون نگه دارین، خونه ای که براش میسازین، باید از ورود باد جلوگیری کنه.

باید یه تخت خواب مانند داشته باشه که از سطح زمین بلندتر باشه؛ این تخت هم برای هوای گرم و هم سرد، مناسبه. عایق کاری هم برای هر نوع هوایی، گزینه ی خوبیه.

بذارین سگتون فعالیت کنه

سگ ها باید برای حفظ سلامت روحی و جسمی، فعالیت روزانه داشته باشن. اگه فعالیت کافی نداشته باشن و بذاریدشون توی حیاط، رفتار خرابکارانه ای از خودشون بروز میدن .

ممکنه فکر کنین که با رها کردنش توی حیاط، فعالیت کافی میکنه؛ اما احتمال داره که سگتون فکر کنه که ترکش کردین. اول یکم باهاش بازی کنین و بعد توی حیاط رهاش کنین.

باید روزانه حداقل دوبار پیاده روی طولانی داشته باشه و همین باعث خستگیش میشه و دیگه حوصله ش سر نمیره و شلوغ کاری نمکنه.

وسایل بازیش رو تو حیاط بذارین. علاوه بر فعالیتی که گفته شد، به بازی هم نیاز دارن. بازی هایی مثل دنبال کردن، شکار و حل کردن پازل، باعث سلامت روحی و جسمی شون میشه وسایلی که بتونه گاز بگیره یا خوراکی داخلش قرار بگیره رو در اختیارشون قرار بدین.

نگهداری سگ ها در حیاط

زمان بیرون بودنشون رو محدود کنین

با اینکه مشکلی نیست اگه سگتون رو مدت کوتاهی توی حیاط ولش کنین، به خاطر اینکه هر سگ متفاوت از دیگریه، ممکنه احساس بدی پیدا کنه و رفتاری های بدی مثل کندن زمین، جویدن، حمله به فنس کشیده شده دور حیاط و پارس کردن زیاد از خودش بروز بده.

یادتون باشه که سگ ها مخصوص زندگی گروهی هستن و اگه بیرون تنهاشون بذارین، ممکنه باعث رفتارهای ناهنجار بشه. اگه مدت زیادی بیرون تنها بمونه، حوصله اش سر میره و خرابکاری می کنه.

برای اینکه از رفتارهای ناهنجار سگ تون جلوگیری بشه و امنیتش حفظ بشه، زمان بیرون بودنش رو محدود کنین.

محدود کردن سگ داخل حیاط

فنس کشی کنید.  امن ترین راه برای نگه داشتن سگتون توی حیاط، فنس کشیه (در صورتی که کلا دیوار و یا دیوار بلند نداشته باشین). حتی اگه اخیرا این کار رو کردین هم ممکنه سگتون از روش بپره و یا از زیر، زمین رو بکنه و فرار کنه.

فنس باید به قدری بلند باشه که سگتون نتونه از روش بپره. پس باید در مورد توانایی های سگ تون از یه دامپزشک یا متخصص، سوال کنین. فنس باید محکم باشه و کج نشه و یا نشکنه.

اگر نمی خواین که کل حیاط رو فنس کشی کنین، می تونین یه قسمتی با فنس درست کنین و سقفی هم براش بذارین که هم سایه ایجاد کنه و هم سگتون نتونه فرار کنه.

سگتون رو به جایی نبندین

شاید به نظر خوب باشه که اگه سگتون میپره یا زمین رو میکنه که فرار کنه، اون رو به جایی ببندین؛ اما این کار خیلی خطرناکه و ممکنه جایی گیر کنه و باعث خفگی و مرگش بشه. اگه بخواین برای مدت طولانی تنهاش بذارین، بستنش خطرناکه و ممکنه باعث خفگی بشه.

اگه جایی ببندینشون، نمی تونن انرژی خودشون رو خالی کنن و ممکنه اون انرژی رو روی اعضای خانواده و یا دیگران تخلیه کنن.

در مورد خطر فنس های الکتریکی، تحقیق کنین

بعضی از افراد فکر می کنن که اگه از فنس الکتریکی استفاده کنن، خیلی راحت می تونن سگ شون رو تو حیاط رها کنن. با این حال، این کار خطرناکیه. گاهی ممکنه بیرون بپرن و دنبال حیوونی برن و یا از صدایی فرار کنن و در این صورت راه بازگشتی به حیاط ندارن و گم میشن.

گاهی شوک حاصل از این فنس ها دردناکه و ممکنه باعث سوختگی و مشکلات قلبی بشه. محدود کردن سگ توی حیاط، به معنای امن بودنش نیست.ممکنه سگ های دیگه به داخل بپرن و به سگ تون حمله کنن و حتی دزدی سگ تون رو بدزده.

مشکلات رفتاری

پارس کردن سگ تون رو کنترل کنین. معمولا اگه تو حیاط تنهاشون بذارین، پارس می کنن؛ بعضی هاشون به خاطر ترس یا جلب توجه و یا محافظت از حریم خونشون و بعضی ها هم به خاطر لجبازی. وقتی بیرون تنهاشون بذارین، حوصله شون سر میره و نمی دونن چکار کنن و یه کارهایی مثل همین پارس کردن انجام می دن تا انرژی شون تخلیه بشه و زمان بگذره.

ممکنه به خاطر دفاع از جایی که زندگی میکنه، پارس کنه که در اون صورت باید از وسیله ای استفاده کنین که نتونه عبور و مرور افراد رو بیرون از خونه ببینه.

بهتره که برای رهایی از این معضل، سگتون رو تربیت کنین و پیشنهاد میشه که از قلاده های ضد پارس استفاده نکنین؛ به دلیل اینکه سگ ها رو اذیت می کنه.

دلایل فرار

ممکنه سگ تون به خاطر ترس، اضطراب و یا فقط  به دلیل سر رفتن حوصله اش، از خونه فرار کنه و در نظر داشته باشین که به نظر خودش اصلا کار بدی نمی کنه و حتی ازش لذت هم می بره. ممکنه که فنس های الکتریکی و بستن سگ راه حل خوبی به نظر برسه، اما خطرناکه. اگه می بینین که کاری نمی تونین بکنین، بهتره داخل خونه نگهش دارین.

ارتفاع فنس باید طوری باشه که سگ نتونه ازش بپره و بین فنس و زمین هم فاصله ای نباشه که بتونه فرار کنه. اگه فنس مشکلی داره، سریع رفعش کنین. اگه سگ تون زمین رو می کنه، زیر فنس، سنگ بذارین و یا گودالی دورتادور بکنین و با سیمان پرش کنین.

بهتره سگ تون رو عقیم کنین؛ این کار، فرار کردن در دوران فحلی، دنبال کردن و دعوا با حیوون های دیگه رو کاهش میده.

کاهش اضطراب ترس و جدایی

بعضی از سگ ها می ترسن ترکشون کنین و موقعی که تنهاشون میذارین، فرار می کنن. بعضی هاشون هم از چیزی در اون ناحیه می ترسن و سعی می کنن که فرار کنن. بهتره علل ترسشون رو پیدا کنین و با مشورت با متخصصی، اون رو از بین ببرین. اگه نمی تونین به هر دلیلی از فرار کردنشون جلوگیری کنین، داخل خونه نگهشون دارین.

همچنین می تونین وقتی که تنها می مونن، وسیله یا لباسی که بوی خودتون رو میده، در اختیارشون بذارین تا از اضطرابشون کم بشه.

با مشورت دامپزشک، می تونین از داروهای ضد اضطراب هم استفاده کنین. بهترین راه برای جلوگیری از فرارشون اینه که حواستون بهشون باشه. اگه نمی تونین همیشه کنارشون باشین،  بهتره از فرد قابل اعتمادی بخواین که مراقبشون باشه.

ثبت ديدگاه