معرفی 30 نژاد گربه معروف

صفحه اصلی/گربه/معرفی 30 نژاد گربه معروف

معرفی 30 نژاد گربه معروف

توسط |دسامبر 2nd, 2019|گربه دسته بندی ها|بدون ديدگاه

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که چرا مردم دوست دارند از گربه ها در خانه هایشان نگهداری کنند؟ باید بگوییم که تحقیقات نشان داده است که گربه ها به دلیل این که صورتی مشابه با صورت نوزادان دارند یعنی هر دو صورت هایی گرد با چشمانی درشت و بینی های کوچک دارند، از محبوبیت بالایی بین افراد برخوردارند.

با این حال گربه ها نژادهای مختلفی دارند که هر کدام با توجه به محل زندگی و ظهورشان ویژگی های منحصر به فردی دارند. در این مقاله میخواهیم تا شما با 30 نژاد مختلف از گربه ها آشنا شوید شاید بتوان شما را نیز به دسته ی بزرگ طرفداران گربه وارد کرد. با پتچی همراه باشید.

گربه حبشی

این گربه ها را اغلب میتوان در خانه ی امریکایی ها یافت. گربه های حبشی دارای گوش هایی نوک تیز، چشمانی بادامی با رنگ های طلایی، سبز و مسی هستند. این گربه ها بهترین همدم برای سرگرم کردن کودکان هستند چرا که خود این گربه ها بسیار باهوش و بازیگوش هستند و باید در طول روز فعالیت بالایی داشته باشند.

اگر این گربه ها نتوانند بازی کنند و یا در مرکز توجه و تعاملات اجتماعی نباشند خیلی زود افسردگی میگیرند. اگر گربه ای میخواهید که همیشه در آغوش شما باشد باید بگویم که گربه ی حبشی اصلا انتخاب خوبی نیست اما اگر همدمی برای بازیگوشی های کودک خود میخواهید پس یک گربه ی حبشی به خانه بیاورید.

گربه حبشی

این گربه ها اغلب با سایر گربه ها کنار می آیند و صدای دلنشینی دارند. در برخی موارد گربه ی ماده حبشی در کنار بعضی گربه ها ناآرامی میکند.

این گربه ها بسیار باهوش هستند و توانایی های فوق العاده ای برای پرش و بالا رفتن از بلندی ها دارند. از اسباب بازی ها بسیار خوششان می اید و حتی میتوانند مانند سگ ها چیزی را که پرتاب میکنید برایتان بیاورند.

کرل آمریکایی

این گربه های بسیار بازیگوش هستند و حتی اگر سن زیادی داشته باشند باز هم همان شخصیت کودکانه شان را میتوانید ببینید. نکته ی جالب توجه در این گربه ها فرم گوش های ان ها است. گوش های کرل به سمت پشت جمجمه خم میشود و همین امر ایجاب میکند که همواره نسبت به تمیزی گوش ان ها اگاه باشید تا از عفونت جلوگیری کنید. و باید به ارامی به گوششان دست بزنید.

این گربه ها به دلیل این که با بسیاری از گربه های غیرنژادی دارای ویژگی های مشابه هستند کمتر درگیر بیماری ها میشوند و نقص ژنتیکی ندارند.

کرل آمریکایی

مو کوتاه امریکایی

در واقع این گربه ها اروپایی هستند که برای حفاظت محصولات امریکایی از موش ها و سایر جونده ها به امریکا وارد شدند و علت این که به این گربه ها گربه ی کارگر نیز گفته میشود همین است. بدن این گربه ها بسیار کشیده و ورزیده است. این گربه ها بسیار مهربان و خونگرم هستند و با اغلب افراد به راحتی جور میشوند.

برای نگهداری این گربه نیاز به دردسرهای زیاد نیست چرا که این گربه ها سالم هستند و با یک رژیم غذایی مناسب و چک آپ متوالی میتوانند 15 تا 30 سال عمر کنند. وزن یک گربه مو کوتاه سالم بالغ به 5 کیلوگرم میرسد.

بیرمن

این گربه ها نژادی آسیایی دارند که نزد برمه ها (روحانیون قدیم ایرانی) مقدس بوده اند البته نباید این ها را با نژاد گربه های بیرمس (برمه ای) اشتباه گرفت. بیرمن ها بسیار بانمک و زیبا هستند. بدن سفید و دست های پوشیده ی ان ها همراه با لکه هایی به رنگ یاسی، طلایی، نقره ای و… با چشمانی آبی رنگ که تا پایان زندگی شان آبی میماند باعث شده تا افراد زیادی خواهان این گربه های زیبا باشند.

گربه بمبئی

گربه بمبئی

این گربه ها را میتوان به وفور در خیابان های ایران دید. در واقع این گربه را میتوان ترکیبی از دو نژاد بیرمن سیاه و گربه مو کوتاه امریکایی دانست. این گربه ها برای کودکان بسیار مناسب هستند. با این حال گربه هایی مستقل نیستند و نیاز دارند تا یک نفر همواره مراقب ان ها باشد و از ان ها محافظت کند و به ان ها علاقه نشان دهد. به خانواده علاقه مند هستند و قوانین را رعایت میکنند.

گربه برمه ای (برمیس)

این نژاد ابتدا در تایلند زندگی میکرد. مانند سایر گربه های مو کوتاه این گربه ها نیز نیاز زیادی به کوتاهی مو و شانه زدن ندارند. بسیار مهربان هستند و از بودن در خانواده لذت میبرند. میتوانند همدم مناسبی برای کودکان، بزرگسالان و حتی سگ ها باشند.

اگر برایشان چیزی پرتاب کنید می اورند و دم تکان میدهند. از مسافرت با خودرو ابایی ندارند و بسیار خونگرم هستند. چشمانی طلایی یا سبز دارند و بدنی بسیار نرم. اما بیشتر از انچه به نظر میرسد تپل و سنگین هستند.

مو کوتاه کالر پوینت

این گربه ها نزدیک ترین خویشاوندان گربه های برمه ای هستند. با این حال تنوع بیشتری در شخصیت و رنگ بندی دارند. این گربه ها بسیار پر سر و صدا هستند و سریع با انسان ها اخت میگیرند. با این حال در مقابله با کسانی که به قلمرویشان نفوذ کرده باشند پرخاشگر میشوند.

کورنیش رکس

کورنیش رکس

این گربه ها بسیار کشیده و بلند هستند و قدرت دوندگی بالاتری نسبت به سایر گربه ها دارند. پوشش موی بدن ان ها کمتر از سایر گربه ها است و دمای بدن بالاتری دارند با این حال اغلب برای محیط های گرم و خشک مناسب هستند. موهای گاهی مجعد این گربه ها نرم ترین موی گربه در دنیای گربه ها به حساب می اید.

این گربه ها زیر پنجه هایشان غدد رایحه ای دارند که موجب میشود بوی ملایمی مخصوص به نژاد خود داشته باشند. این گربه ها در رنگ ها و طرح های بسیار متنوعی وجود دارند.

دِوُن رکس

این نژاد یکی از بازیگوش ترین نژاد گربه ها محسوب میشود. ان ها علاقه ی زیادی به پریدن و بالا رفتن دارند. اگر روزی او را گم کردید ابتدا نقاط مرتفع خانه را بگردید و مطمئن باشید او را پیدا میکنید. این گربه ها گوش هایی بزرگ، صورتی پهن و بینی بزرگی دارند.

این گربه بسیار به افراد علاقه مند است و اگر فرد مورد علاقه اش را انتخاب کند همه جا به دنبال او میرود. این گربه به قدری باهوش است که میتوان برخی چیزها را به او اموزش داد.

مائو مصری

این گربه ها یکی از گربه های خانگی در جهان هستند که به صورت کاملا طبیعی روی بدن خود لکه هایی تیره دارند یعنی اگر موهای او را بتراشید این لکه ها را روی بدن نیز میبینید (علاوه بر مو). این گربه ها بسیار باهوش و سریع هستند.

گربه های مصری صداهای موزیکال و عجیبی از خود در می اورند و هم چنین برای تعیین قلمروی خود دمشان را تکان میدهند.

اگزاتیک

این گربه، نژاد مو کوتاه گربه ی پرشین است و به عنوان دومین گربه ی محبوب جهان شناخته میشود. این گربه بسیار با نمک است و ظاهری جذاب و تو دل برو دارد. با این حال از نژاد پرشین کمی شیطنت بیشتری دارد و دوست دارد با گربه ها و سگ های دیگر بازی کند اما صاحب او باید همواره کنارش باشد.

این گربه نیاز به محبت فراوان دارد و اغلب اوقات روی پاها و یا در اغوش صاحبش دیده میشود. این گربه به دلیل اینکه جثه ی کوچکی دارد و کم سر و صدا است میتواند در اپارتمان نگهداری شود. به دلیل کمتر بودن موهای این گربه نگهداری از او راحت تر از پرشین است با این حال بهتر است تا همواره موهایش را شانه کنید تا مانع از ریزش زیاد و گلوله شدن مو در معده ی او (بخاطر لیسیدن خودش) شوید.

این گربه به دلیل اینکه صورت تخت است اشک هایش از بینی او خارج میشوند پس بهتر است همواره صورت او را تمیز نگه دارید.

هاوانا قهوه ای

هاوانای قهوه ای

این گربه های متوسط جثه عموما به رنگ قهوه ای و گاهی قهوه ای متمایل به قرمز دیده میشوند و هیچ لکه ای ندارند. رنگ چشم های این نژاد سبز رنگ است. موهای کوتاه و بینی برجسته و صورت کشیده ای دارند.

این گربه برای ارتباط برقرار کردن از پنجه هایش استفاده میکند پس بهتر است این عمل او را مبنی بر خشونتش نگذارید. نام این گربه به اعتقاد برخی به دلیل شباهت او با سیگار هاوانا انتخاب شده است برخی دیگر نیز عقیده دارند این امر به دلیل تشابه این گربه با خرگوش هاوانا نام هاوانا را به خود گرفته است.

هیمالین

این گربه در واقع تلفیقی از گربه های پرشین و سیامی است که موجب شده تا بدنی نرم و سفید همراه با موهای بلند و چشمانی ابی رنگ و درخشنده داشته باشند. بسته به این که ژنتیک این گربه چگونه تنظیم شده باشد میتواند بیشتر خصایص گربه پرشین را داشته باشد و یا خصایص گربه ی سیامی.

اگر بیشتر پرشین باشد دارای پاهای کوتاهی است که موجب میشود این گربه نتواند زیاد بپرد اما اگر ژن سیامی بیشتر در بدن او باشد حتی میتواند تا 2 متر نیز بپرد.

گربه ی هیمالین مانند پرشین بسیار ارام و باوقار است و میتواند همدم و همراه بسیار مناسبی برای انسان ها باشد با این حال به دلیل وجود رگه ای از سیامی، شیطنت بیشتری نسبت به پرشین دارد. میتوانید برای او چیزی پرتاب کنید تا برایتان بیاورد و یا با کاغذ مچاله ای ساعت ها سرگرم باشد.

هیمالین ها بسیار به انسان ها علاقه مند هستند چرا که به محبت و حمایت ان ها نیاز دارند. بهتر است هر روز موهای ان ها را شانه کنید و صورتشان را بشویید.

بابتیل ژاپنی

این گربه ها که به گربه های خانگی دم کوتاه نیز شهرت دارند به دلیل وجود ژن مغلوب این خاصیت را پیدا کرده اند. هم چنین عنبیه چشم این گربه ها اغلب تا به تا است و رنگ های متفاوتی دارد یکی ابی و دیگری زرد رنگ. با این که این خصوصیت در سایر گربه ها نیز دیده میشود اما در این نژاد تقریبا همه ی گربه ها همین شکل هستند.

این گربه ها بسیار به انسان ها شباهت دارند و اغلب دوست دارند تا در فعالیت هایی که انسان ها انجام میدهند مانند راه رفتن روی طناب و… شرکت کنند. هم چنین این ها گربه هایی وراج هستند و همواره با اواهای مختلفی سعی میکنند تا با انسان ها ارتباط برقرار کنند.

مین کوون

مین کوون

این گربه ها که امریکایی اصل هستند در دو مدل کم مو و پر مو دیده میشوند. رنگ های مختلف موهای این گربه موجب تغییر در نرمی و جنس موها نیز میشود. اما این گربه ها برخلاف سایر گربه های مو بلند نیازی به شانه کردن زیاد ندارند چرا که لایه ی زیرین موهای ان ها کم پشت و متراکم است.

موهای بدن این گربه در تابستان ها کم و در زمستان ها زیاد میشود. این گربه ها نسبت به برخی نژادها جثه و پنجه های بزرگ تری دارند که دیده شده از ان ها برای فرو کردن در درزهای دیوار نیز استفاده میکنند.

این گربه اغلب در رنگ قهوه ای دیده میشود که لکه هایی مشکی نیز دارد. چشم این گربه ها هر رنگی به جز ابی و تا به تا میتواند داشته باشد. این نژاد از گربه تا به حال به رنگ سفید دیده نشده است. گوش های تیز این گربه ها با موهای مشکی نوک ان ظاهر جالبی به او میدهند.

سایر نژادهای گربه ها:

 • مانکس
 • گربه جنگی نروژی
 • اوسی کت
 • مو کوتاه شرقی
 • پرشین
 • رگدال
 • راشن بلو
 • ساوانا
 • اسکاتیش فورد
 • سلکرک رکس
 • سیامی
 • سیبرین
 • سنگاپوری
 • سومالی
 • اسفینکس یا ابوالهولی

ثبت ديدگاه