چگونه با گربه خیابانی دوست شویم؟

صفحه اصلی/گربه/چگونه با گربه خیابانی دوست شویم؟

چگونه با گربه خیابانی دوست شویم؟

توسط |مارس 14th, 2019|گربه دسته بندی ها|بدون ديدگاه

بخش اول

دلایل مختلفی برای ارتباط با یه گربه ی خیابونی وجود داره اما به آسونی چیزی که فکر میکنین، نیست. قبل از این کار باید بدونین که ممکنه نذاره هیچ وقت بهش دست بزنین. این حیوون ها به راحتی اعتماد نمیکنن و باید خیلی صبور باشین تا بتونین باهاشون ارتباط برقرار کنین.

نحوه ی دوست شدن با گربه های خیابانی اینجوریه که بایدابتدا باید باید بدونیم که چرا خیابونی صداش میزنن. معمولا این واژه رو با واژه ی “ولگرد” اشتباه میگیرن اما این دوتا با هم فرق میکنن. گربه ی ولگرد گربه ای هست که خونگی بوده و به هر دلیلی از خونه ش بیرون اومده . اما یه گربه ی خیابونی ممکنه که شبیه گربه ی ولگرد باشه اما هیچ وقت با آدم ها ارتباط نداشته و رفتارش شبیه راکون یا حیوون های وحشی دیگه ست. با بلاگ پتچی همراه باشید.

علاوه بر تفاوت رفتاری، ممکنه یه گربه ی خونگی رو با موهای تمیز و قلاده شناسایی کنین. گاهی سر گوش گربه های خیابونی ، بریده شده و این به این معنیه که اون گربه قبلا عقیم و بعد رهاسازی شده.

دقیقا مثل هر جاندار دیگه ای، اگر یه گربه ی خیابونی احساس خطر کنه، از خودش دفاع میکنه. اگه بخوان زود بهشون دست بزنین، ممکنه چنگتون بزنن و یا گازتون بزنن و این زخم هایی که ایجاد میشه، به احتمال زیاد عفونت میکنه.

گربه های خیابونی و ولگرد ممکنه دارای ویروس لوکیمیا باشن. این بیماری کشنده و برای گربه هایی که واکسینه نشدن، واگیرداره و  با چشم هم قابل تشخیص نیست.

همچنین این گربه ها ممکنه با ادرار قلمرو تعیین کنن و به هر گربه ای که وارد قلمروشون بشه ، حمله کنن.

چگونه با گربه های خیابانی دوست شویم

پس الآن از خطرات اهلی کردن یه گربه ی خیابونی اطلاع دارین و الآن میخوایم بدونیم که چطور این کار رو بکنیم. اولین قدم اینه که فضایی رو ایجاد کنیم که برای گربه جذاب باشه. این گربه ها همیشه برای نجات خودشون تلاش میکنن ، پس دنبال غذا و آب و جای امنی میگردن.

جایی توی محوطه ی خونتون رو انتخاب کنین که بتونین با گربه وقت بگذرونید. این فضا باید آرومی باشه که بتونین از داخل خونه هم ببینیدش. قراره شما چند ساعت رو توی این فضا بگذرونین پس میتونین یه صندلی راحت هم برای خودتون بذارین ولی این کار رو همون اول انجام بدین.

تقریبا 15 متر دورتر از صندلی و اون فضاف براش غذا و آب بذارین. هر چند که غذا ی خشک مخصوص گربه خوبه اما بهتره اول یه غذای بودارتر بذارین تا گربه رو جذب کنه. اکثر از گربه ها غذای کنسروی، غذای بچه، تن ماهی مخصوص گربه، ساردین و البته سنبل تیب که گیاه مورد علاقه ی گربه ست رو دوست دارن.

وقتی که گربه بوی غذا رو حس کنه و فضا هم امن باشه، میاد و میخوره. اینطوری میفهمه که اونجا همیشه غذا هست. البته باید یادتون باشه که اگه دائم بیرون غذا بذارین ممکنه حیوون های وحشی دیگه ای جذب کنه.

تا 3 یا 4 روز به همون صورت براش غذا بذارین و بعد این زمان خودتونبذارین به بوی تن شما عادت کنه. هم جلو برین. اگه قسمت کوچیکی که برای رفت و آمد حیوون هاست رو پایین درتون دارین، میتونین خودتون داخل بشینید و از اونجا به گربه غذا بدین و اگه گربه به همون صورت اومد و غذا خورد، میتونین خودتون هم کنارش بشینید تا غذا بخوره.

بخش 2

اگه گربه برای غذا نیومد، نگران نباشن. چون اون نمیدونه که هدف شما چیه و احتمالا از دور شما رو زیر نظر داره. باید صبور باشین. چند ساعتی توی همون فضایی که درست کردین بمونین و بهتره چیز تهدید کننده ای هم برای گربه توی اون فضا نباشه.

یعنی یعنی باید ساکت و بی حرکت بشینین، حتی اگه نمیتونین گربه رو ببینین.

بهتره توی این زمان هم دنبالش نرید چون هر کاری کنین، باعث ترسش میشید.

بعد از چند روز که این کار رو کردین، احتمالا اعتمادش جلب میشه. اگه وقتی که شما اونجا هستین، برای خوردن غذا بیاد، کارتون رو درست انجام دادین. وقتی اومد، حالت تون رو تغییر ندین ، در غیر این صورت ممکنه فرار کنه.

چگونه با گربه خیابانی دوست شوم

هر سری باید قبل از اینکه گربه بیاد ، شما اونجا باشین و بعد از اینکه رفت اونجا رو ترک کنین. به دلیل اینکه هر حرکتی ممکنه باعث ترسش بشه. فقط باید هر سری ظرف غذای گربه رو کمی به خودتون نزدیک کنین. اگه نیومد و کمتر دیدینش، این کار رو آروم تر انجام بدین. این کار رو تا وقتی انجام بدین که فاصله گربه تا شما حدود 3 متر ببشه.

اگه چند رو نیومد، دو روز براش غذا نذارین تا کمی گرسنه بشه و برگرده ولی نه بیشتر از این زمان. البته همیشه براش آب بذارین. وقتی به این کار عادت کرد، بهتره که توی این مرحله حالت های بدنش رو بشناسین. به حرکات گوش، چشم و دم دقت کنین.

حتی میتونین با چشمک هم باهاش ارتباط برقرار کنین. چون اینطوری نشون میدین که شما خطر محسوب نمیشین و باعث نزدیکیتون هم میشه.

بعضی از گربه ها حتی بعد چندین ماه نمیذارن که کسی بهشون دست بزنه. البته این به این معنا نیست که ارتباطی برقرار نشده. ممکنه سال ها این روند طول بکشه و شما فقط از بودن کنار هم لذت ببرین. بعضی از گربه ها بازی با لیزر رو دوست دارن، البته نباید خیلی تند حرکتش بدین.

ارتباط با یه گربه ی خیابونی میتونه خیلی خوب باشه. جلب اعتماد یه حیوون وحشی چیزی نیست که هر کسی بتونه از پسش بربیاد. ممکنه این کار خسته کننده باشه اما باصبر و درک زیاد، شدنیه.

 

ثبت ديدگاه