آشنایی با سگ گریت دین

صفحه اصلی/سگ/آشنایی با سگ گریت دین

آشنایی با سگ گریت دین

توسط |اکتبر 23rd, 2019|سگ دسته بندی ها|بدون ديدگاه

سگ گریت دین Great Dane یک سگ فوق العاده دوست داشتنی است. گریت دین سگی بزرگ و در عین حال نجیب است که به “غول مهربان” معروف است. به گریت دین آپولوی سگ ها هم گفته می شود. آپولو در یونان باستان خدای خورشید بوده است.

سگ گریت دین با آنکه سگی بسیار بزرگ است و ظاهری تهاجمی دارد، اما به شدت خوش رفتار و مهربان و بازیگوش است. گریت دین سگی پر احساس است و با بچه ها رفتار بسیار خوبی دارد. این نژاد به راحتی قابل آموزش است و مانند سایر سگ هایی که اندازه بزرگی دارند طول عمر کمی دارد. در ادامه ی این نوشته خصوصیات سگ گریت دین را مورد بررسی قرار داده ایم.

خصوصیات شخصیتی سگ گریت دین

سگ گریت دین اگر اصولی پرورش داده شده باشد سگی آرام و دوست داشتنی خواهد بود. این سگ بسیار فرمان پذیر و مهربان است و در کنار کودکان آرام و بازیگوش خواهد بود. گریت دین عاشق فرمان پذیری است و به همین دلیل براحتی آموزش می بیند.

سگ گریت دین (1)

سگ گریت دین عاشق زندگی در کنار خانواده است و با غریبه ها رفتار بسیار خوبی دارد. اما اگر احساس کند صاحبش در خطر است و نیاز به کمک دارد بسیار تهاجمی عمل می کند. به همین دلیل نژاد گریت دین نیاز دارد تا از تولگی، اجتماعی پرورش داده شود و تجربه های زیادی به دست بیاورد و با افراد، موقعیت ها، بوها و صداهای مختلف تعامل داشته باشد. هر چه گریت دین را اجتماعی تر پرورش دهید به سگی مهربان تر و آرام تر تبدیل خواهند شد.

توله گریت دین را بهتر است به مهد بازی سگ ها ببرید و یا با خودتان به پارک های شلوغ ببرید تا فرصت بازی با بچه ها و دیگر سگ ها را داشته باشد. پرورش روحیات اجتماعی برای گریت دین بسیار حائز اهمیت است.

نگهداری از سگ گریت دین

با آنکه سگ گریت دین بسیار مهربان و خوش رفتار است، اما اصلاً برای نگهداری در آپارتمان های کوچک مناسب نیست. گریت دین به خاطر اندازه ی بزرگی که دارد نگهبان خوبی است اما در زمستان بهتر است تا در فضای باز نباشد چون ریسک سرماخوردگی زیادی دارد. یک لباس گرم می تواند این مشکل را تا حد زیادی حل کند.

گریت دین عموماً ساکت است اما نیاز دارد تا روزی یک بار به پیاده روی برود و در حیاط یا پارک به بازی مشغول شود. یک سگ گریت دین بالغ روزانه به 30 تا 60 دقیقه ورزش نیاز دارد در حالیکه توله ها به حدود 90 دقیقه پیاده روی و بازی روزانه نیاز دارند. دقت داشته باشید اگر برای دویدن نیاز به یک همراه دارید، باید حداقل تا 18 ماهگی گریت دین عزیزتان صبر کنید زیرا استخوان بندی نژاد گریت دین تا قبل از 2 سالگی برای دویدن های طولانی آماده نیست.

سگ گریت دین (3)

بهتر است از سن پایین، گریت دین را به ماندن در فضای محدود به خودش عادت دهید. یک جعبه بسیار بزرگ می تواند محل مناسبی برای استراحت و خواب سگ گریت دین باشد. اگر سگ شما از کودکی برای این موضوع آموزش ببیند در سنین بزرگسالی بهتر ماندن در محیط هایی مانند دامپزشکی و یا پانسیون را خواهد پذیرفت.

تغذیه سگ گریت دین

در ارتباط با سگ گریت دین و نسبت به خیلی از نژاد های دیگر، تغذیه درست و استاندارد از درجه ی اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. توله گریت دین به هیچ وجه نباید از غذای سگ معمولی تغذیه کند چون برایش بیش از حد غنی خواهد بود. به توله گریت دین باید غذای توله سگ های نژادهای بزرگ داده شود. بهتر است غذاها با هیچ ماده ای ترکیب نشوند، بخصوص کلسیم.

سگ گریت دین (1)

میزان غذای کافی برای سگ گریت دین مانند هر سگ دیگری بسته به سن و جنسیت متفاوت است:

  • سه تا شش ماهه:  ماده: 3 تا 6 فنجان؛ نر: 4 تا 8 فنجان.
  • هشت ماهه تا یک ساله:  ماده: 5 تا 8 فنجان؛ نر: 6 تا 10 فنجان.
  • در دوران بلوغ:  ماده: 8 فنجان؛ نر: 9 تا 15 فنجان.
  • بالغ:  ماده: 6 تا 8 فنجان؛ نر: 8 تا 10 فنجان.

تا 5 ماهگی سگ گریت دین باید روزانه سه وعده غذایی داشته باشد. بعد از آن تا پایان زندگی اش به روزی دو وعده نیاز خواهد داشت. اما دادن روزی فقط یک وعده غذایی به سگ گریت دین اصلاً مناسب نیست.

رفتار سگ گریت دین با کودکان و سایر سگ ها

سگ گریت دین با کودکان رفتاری مهربان و بسیار مناسب دارد، بخصوص اگر از تولگی با آنها بزرگ شده باشد. فقط باید حواستان باشد که گریت دین خودش اصلاً نمی داند که چقدر نسبت به یک بچه جثه ی بزرگتری دارد و ممکن است اتفاقی مشکل ساز شود.

سگ گریت دین (2)

مثل هر سگ دیگری رفتار متقابل بین سگ ها و بچه ها باید در حضور والدین انجام شود تا آموزش های کافی صورت گیرد و رفتارهای اشتباه مثل کشیدن گوش و یا گاز گرفتن از هر دو طرف اصلاح گردد. بهتر است به بچه ها بیاموزید تا هنگام غذا خوردن و یا خواب به طرف سگ نروند و غذای سگ را از او نگیرند.

عموماً سگ های گریت دین با دیگر سگ ها ارتباط خوبی دارند اما ممکن است برخی هم رفتارهای خشونت آمیز نشان دهند و برخی هم بی تفاوت باشند. این موضوع کاملاً به سلیقه فردی سگ گریت دین شما برمی گردد.

ثبت ديدگاه