علف خوردن سگ ها

صفحه اصلی/سگ/علف خوردن سگ ها

علف خوردن سگ ها

توسط |آگوست 18th, 2018|سگ دسته بندی ها|بدون ديدگاه

خیلی از صاحبان سگ ها شاهد صحنه علف خوردن سگشون هستن و ممکنه براشون سوال شده باشه که علت این کار چیه؟

این رفتار بین سگ های نابالغ بیشتر دیده میشه. سگ ها حیونای همه چیز خوار هستن و چمن جزو رژیم غذایی اصلی حیوون به حساب نمیاد.

چیز دیگه ای که ممکنه بعد از علف خوردن سگ ها دیده بشه، سرفه کردن و گاهی استفراغ کردن محتویات علف هست.ممکنه شما به عنوان صاحب سگ نگران این باشین که سگشون در آینده این کارو به صورت عادت تکرار کنه و خوردن مداوم علف باعث مریض شدن اون بشه.در ادامه با petchi همراه باشید.

آیا سگ گوشتخوار است؟

سگ ها حیواناتی شکارچی هستن و قطعا از خوردن گوشت لذت میبرن و بخش بزرگی از رژیمشون رو دربرمیگیره، ولی این به این معنی نیست که اونا فقط گوشت می خورن. سگ ها حیواناتی همه چیزخوارن.

چرا سگ ها علف میخورن؟

حقیقت اینه که خوردن چمن گاهی منجر به استفراغ می شه و در واقع یکی از دلایل اصلی علف خوردن سگ ها اینه که سیستم گوارششون رو تمیز کنن. اونا به دلایل مختلفی اینکار رو انجام میدن:

  • برای تسکین تهوع یا احساس بیماری؛ مثل خیلی از آدم ها که احساس ناخوشایندی دارن و بعد از اینکه استفراغ میکنن، احساس خوبی بهشون دست میده.
  • برای تسکین درد و ناراحتی از نفخ و گاز بیش از حد معده
  • برای تسکین ناراحتی روده ای
  • برای جلوگیری از انسداد در دستگاه گوارش
  • هنگام برخی بیماری های ناشی از حضور ویروس یا باکتری

اگر سگ شما به دلایلی که گفتیم احساس بیماری میکنه ممکنه ازتون درخواست کنه به بیرون از خونه بره. زمانی که شما اجازه دادین بره بیرون، انتظار دارین به دستشویی کردن بپردازه ولی به جاش میبینین که مستقیم به سمت بوته ها و چمن های تازه میره و شروع به خوردن میکنه. این صحنه ممکنه براتون گیج کننده باشه.

همانطور که ما آدم ها هم احساس نفخ و مشکلات گوارشی میکنیم،سگ ها هم ممکنه چندبار در سال این احساس رو تجربه کنن و این نگران کننده نیست.

اگر سگ شما زیاد احساس ناراحتی و مشکل میکنه و اغلب بعد از خوردن علف استفراغ میکنه، ممکنه مشکل جدی داشته باشه و بهتره برای چک آپ به دامپزشک مراجعه کنین.

البته بسیاری از سگ ها موقعی که به پیاده روی میرن میتونن علف بخورن اما نه اونقدری که باعث استفراغشون بشه و بیشتر سگ ها از خوردن علف لذت میبرن و این موضوع مشکلی نیز واسشون ایجاد نمیکنه.

در این وضعیت، سگ شما عموما گیاهانی که دوست داره بخوره رو با صرف زمان انتخاب  میکنه. سگ ها معمولا به خوردن گیاهان سبز تیره که در پارک ها یا جنگل ها رشد میکنن، علاقه نشون میدن.

آیا خوردن علف برای سگ ها خطرناکه؟

بله احتمالش هست، برای همین بهتره مراقب باشین. سگ ها قادر هستن انتخاب کنن چه گیاهی رو بخورن و میدونن که کدوم قسمت رو حذف کنن، اگرچه شما باید توجه کنین که حیوون خونگیتون چه گیاهی رو میخوره چون ممکنه با آفت کش یا مواد شیمیایی آلوده باشن.همچنین اگر در لابه لای گیاه حلزونی باشه، میتونه باعث بشه حیوون دچاردرگیری کرم های ریوی بشن که خودش یک مسئله مهم و جدیه.

آیا بایستی سگتون رو از خوردن چمن بازدارین یا تنبیه کنین؟

خیر!

خوردن علف در سگ ها یه رفتار طبیعی هست حتی وقتی همرا با استفراغ باشه. خوردن علف میتونه به هضم غذا کمک کنه و در واقع برای سگ ها به طور مداوم اما در مقدار کم مزایای مختلفی داره. خوردن علف همچنین می تونه به کاهش ناراحتی های گوارشی و ارائه یک راه ضروری و طبیعی برای پاکسازی بدن، زمانی که بیمار هست، کمک کنه.

حواستون به رفتار خوردن علف در سگتون باشه و اگر خوردن علف همراه با استفراغ بود و چندین بار تکرار شد، حتما با دامپزشکتون موضوع رو مطرح کنین. در حالیکه خوردن علف در سگ های نابالغ یه عادت عجیب و غریب  به نظر میرسهاما کاملا طبیعی هست و نیازی به نگرانی نیست.

دکتر شیلان بقایی کیا

دکتر ساسان دلبسته

 

ثبت ديدگاه