بیماری لوسمی گربه‌ها (FeLV)

صفحه اصلی/گربه/بیماری لوسمی گربه‌ها (FeLV)

بیماری لوسمی گربه‌ها (FeLV)

ویروس بیماری لوسمی گربه‌ها (FeLV) همانند عامل FIV (Feline Leukemia Virus) از خانواده رترو ویروس ها می باشد و باعث نوعی سرطان خون لوسمی در گربه ها می شود. بیماری اولین بار در دهه ۶۰ میلادی گزارش شده است. این ویروس میتواند ارگان های مختلفی را درگیر کند. در مقاله امروز پتچی شما را با لوسمی گربه‌ها (FeLV) بیشتر آشنا خواهیم کرد.

روش های انتقال بیماری

برخلاف FIV این ویروس از طریق معاشرت دو گربه به آسانی می تواند منتقل شود همچنین انتقال بیماری از مادر به فرزندان هم به آسانی اتفاق می افتد. ویروس در مقادیر زیاد در بزاق وجود دارد، در هنگام لیس زدن گربه به راحتی انتقال پیدا میکند. ویروس تا مدتی در محیط بصورت فعال باقی می ماند بنابراین انتقال از طریق ظروف آب و غذای مشترک هم امکان پذیر هست. بیماری هم انتقال افقی و هم عمودی دارد.

روند بیماری لوسمی

این ویروس هم توانایی تضعیف سیستم ایمنی گربه مبتلا و زمینه سازی برای عفونت های ثانویه را دارد و هم می تواند باعث تغییرات شدیدی در سلول های خونی شود به همین دلیل آن را لوسمی می نامیم. ارگان هایی مانند تیموس، طحال، گره های لنفاوی و مغز استخوان ارگان های هدف این بیماری هستند. شروع علائم بیماری از زمان ورود ویروس به بدن می تواند بسیار متغیر باشد.

در بعضی از مواقع ویروس در مغز استخوان استقرار پیدا نمی کند و تکثیر زیادی نیز پیش نمی آید، در این حالت ویروس تا ۳ هفته قابل ردیابی هست ولی بعد از این زمان قابل ردیابی در سرم نیست. در اغلب موارد ویروس باعث آنمی شدید و سرکوب مغز و استخوان می شود. از دست دادن وزن، تب و بی اشتهایی شایع هست. سرکوب سیستم ایمنی باعث بروز فیبروسارکوما و احتمال ابتلا  به هموپلاسموز و FIP فاز فعال توکسوپلاسموز می شود. برخلاف Fiv یا بیماری ایدز گربه سانان که در آن اغلب حیوانات مبتلا بدون علائم بالینی هستند، در زمان ابتلا به Felv، 2/3 حیوانات مبتلا علائم بالینی را نشان می دهند ولی این علائم می تواند بسیار گمراه کننده باشد.

تشخیص Felv

کیت های تشخیصی Felv بر اساس رویایی آنتی ژن فعالیت می کند. «برخلاف کیت FIV که بر مبنای آنتی ژن هست». در صورتی که ۲ تست به فاصله ۳۰ روز انجام شود و هر ۲ تست منفی باشد می توان حیوان را پاک در نظر گرفت. دامپزشک ها در صورت مواجه با علائم بالینی بیماری، در ابتدا از کیت های تشخیص استفاده می کنند. در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش، نیاز به انجام آزمایشات پیچیده تری برای اثبات بیماری هست.

پیشگیری و درمان بیماری لوسمی

از آنجا که FIV و FELV درمانی ندارند، بنابراین تمام تلاش برای جلوگیری از ایجاد آلودگی باید انجام شود. متاسفانه واکسن این دو بیماری در ایران موجود نیست. بنابراین عقیم کردن گربه ها جهت کاهش تمایل به خروج از منزل و اطمینان از سلامت حیوانات جدید از مهم ترین اقدامات پیشگیرانه محسوب می شود.

محصولات مرتبط

غذای خشک گربه بالغ عقیم شده

غذای خشک گربه بالغ عقیم شده برند سانابل

پوچ مٌنو پروتئین مخصوص گربه برند استوزی Stuzzy با طعم بوقلمون تازه

پوچ مٌنو پروتئین مخصوص گربه با طعم بوقلمون تازه

ظرف غذای دوتایی سگ استپ دار ( سرخابی – سرمه ای -بژ ) برند ساویک، Savic

ظرف غذای دوتایی سگ استپ دار

توسط |ژانویه 22nd, 2018|گربه|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه