رفتارهای مخرب سگ ها: جویدن و خراب کردن وسایل خانه

صفحه اصلی/سگ/رفتارهای مخرب سگ ها: جویدن و خراب کردن وسایل خانه

رفتارهای مخرب سگ ها: جویدن و خراب کردن وسایل خانه

توسط |ژانویه 10th, 2020|سگ دسته بندی ها|بدون ديدگاه

شما به خانه می آیید و می بینید که متکای عزیزتان پاره پارهر روی تخت ریخته شده و همه ی خانه به هم ریخته است. احتمالا اولین چیزی که به ذهنتان می رسد این است که سگ شما از اینکه او را تنها گذاشته اید عصبی شده و خواسته از این طریق از شما انتقام بگیرد یا مجازاتتان کند. اولین چیزی که لازم است بدانید این است که این طرز فکر اشتباه است؛ سگ ها عموما اینطور فکر نمی کنند.

هرچند سگ ها همیشه وسیله ای پیدا می کنند تا خود را با آن سرگرم کنند، پس اگر آنها را در خانه تنها می گذارید و وسیله ی سرگرمی مناسبی در اختیار آنها قرار نمی دهید خیلی از اتفاقی که افتاده تعجب نکنید.

دلایل و عوامل ایجاد رفتار تخریب گر

مانند سایر رفتارهای دوست نداشتنی در سگ ها، رفتارهای تخریب گر در سگ ها صرف بی حوصلگی در آن ها ایجاد می شوند. این اصلا انتظار منطقی ای نیست که شما از سگ خود بخواهید برای یک مدت طولانی در خانه تنها بماند و حوصله ش سر نرود. سگ ها به شکلی غریزی موجودات کنجکاو و اجتماعی هستند. اگر شما برای او به میزان کافی فعالیت فیزیکی و ذهنی بوجود بیاورید هیچوقت این رفتارهای تخریب گر را انجام نمی دهند.

چطور با این رفتارها برخورد کنیم؟

اگر سگ خود را در حال ارتکاب جرم و جویدن چیز مهمی دیدید به هیچ وجه سرش داد نزنید و او را از انجام کارش منع نکنید؛ در عوض یک اسباب بازی جویدنی را سریعا پیش او ببرید و به محض اینکه شروع به جویدن آن کرد به او تشویقی بدهید.

آموزش مهارت “رهایش کن” را باید برای سگ خود کامل کنید. این آموزش مناسب زمانی است که سگ شما چیزی را گاز می گیرد و یا سمت چیزی می رود که به او تعلق ندارد و یا از غذای کس دیگری می خورد. اگر این فرمان به عنوان یک فرمان پیش گیرنده در ذهن او شکل بگیرد می توانید در مواقع حساس برای جلوگیری از جویدن وسایل مهم از آن استفاده کنید.

چطور پیشگیری های لازم را انجام دهیم؟

  • وسایل جویدنی و غیر جویدنی را از هم تفکیک کنید. وقتی استخوان مخصوص جویدن سگ شما روی مبل یا فرش باشد نمی توانید از او انتظار داشته باشید تا فرق اسباب بازی خود و مبل گران قیمت شما را از هم تشخیص دهد. این به شما بستگی دارد که چگونه به آموزش بدهید.
  • مطمئن شوید سگ شما اسباب بازی های جویدنی متعددی داشته باشد تا بتواند هر وقت خواست از بین آنها دست به انتخاب بزند.
  • مهم ترین نکته در پیشگیری از اقدامات تخریب گر خستگی فیزیکی و ذهنی سگ هاست. ضرب المثلی قدیمی وجود دارد که می گوید یک سگ خسته یک سگ خوشحال است. اگر سگ شما از لحاظ فیزیکی به میزان کافی ورزش و فعالیت داشته باشد و از نظر روحی و ذهنی توجه کافی را گرفته باشد، هرگز دست به رفتارهای تخریبگر نخواهد زد.
  • دوباره تکرار می کنیم! رفتار تخریب گر حاصلبی حوصلگی است. اگر سگ خود را برای مدت طولانی در خانه رها کنید و هیچ توجهی به او نداشته باشید مطمئنا باید انتظار این را داشته باشید که فرش عزیزتان را پاره پاره کند.

ثبت ديدگاه