خلق و خوی سگ باست هوند

صفحه اصلی/سگ/خلق و خوی سگ باست هوند

خلق و خوی سگ باست هوند

توسط |فوریه 2nd, 2019|سگ دسته بندی ها|بدون ديدگاه

باست هوندها جزو خوش خلق و خو ترین گونه ها هستن. بعضی هاشون باوقار رفتار می کنن، اما بیشترشون مسخره بازی زیادی دارن. البته همه شون  اجتماعی و آروم و خوش اخلاقن و با غریبه و آشنا و حیوون های دیگه خوب رفتار می کنن. اگه هم ببریدش نمایش سگ ها، می بینین که با خوشحالی برای همه دم تکون میده. در ادامه یادداشت خلق و خوی سگ باست هوند با بلاگ پتچی همراه باشین!

با همه ی اینها، تربیت یا زندگی با این سگ، اون قدرها هم آسون نیست. بعضی ها وقتی از نزدیک می بینن که این سگ چقدر هیکلی و سنگینه، تعجب می کنن. اگرچه پاهای کوتاهی دارن، وزنشون بین 25 تا 30 کیلو میشه و حتی با وجود تنبلیشون، باید یه سری فعالیت روزانه داشته باشن تا تناسب اندامشون حفظ بشه. معمولا افراد تنبل، سگ های چاق مشکلات سلامتی زیادی دارن.

سگ تون رو با بند متصل به قلاده بیرون ببرین و یا جایی ببریدش که فضای فنس کشیده شده، داشته باشه. سگ باست هوند، یه سگ شکاریه که شامه ای قوی و میل زیادی برای دنبال کردن داره و اگه از بویی خوشش بیاد، دنبالش میره و شما هم کاری نمی تونین بکنین.

این سگ لجبازه و خیلی به حرف صاحبش گوش نمیده (معمولاٌ در اطاعت کنده) و حرکاتش موقع انجام دادن کارها خیلی بانمکه. اما اگه صبر داشته باشین و دائم بهش با تشویق کردن آموزش بدین، با رفتار خوب پاسخ میده.

این نژاد به خاطر شکمو بودنش، معمولاٌ خیلی چاقه. همچنین می دونه هم که اگه رو پاهای عقبش بلند بشه، به بالای کانتر آشپزخونه می رسه  و می تونه هر چیز خوشمزه ای رو کش بره. وقتی هم که حوصله اش سر بره، زوزه می کشه و خیلی دیر یاد میگیره که برای دفع به بیرون خونه بره.

غذای سگ باست هوند

خصوصیات خوبش:

 • خوش خلق ترین گونه است و با آدم ها و حیوون های دیگه خوب برخورد می کنه.

خصوصیات بدش:

 • نمیشه راحت تربیتش کرد و در مقابل یادگیری مقاومت می کنه.
 • وقتی از بویی خوشش بیاد، بدون توجه به شما و حرفاتون، دنبالش میره.
 • دیر یادگرفتن دفع در بیرون خونه
 • زوزه کشیدن
 • خروپف
 • ریختن آب دهانش
 • ریزش موی بسیار زیاد (حتی با وجود موهای کوتاهش)
 • داشتن بوی خاص
 • نفخ
 • بیماری های مزمن

یادتون باشه که نمیشه پیشبینی کرد که بچه ی یه سگ خوش خلق همونطور که از لحاظ فیزیکی شبیه والدینشه، اخلاقشم خوب باشه. البته نوع تربیتش هم بر خلق و خو تاثیر میذاره. اگه میخواین دقیقا بدونین سگتون چه اخلاقی داره، بهتره یه سگ بزرگسال بگیرین که دقیقا اخلاقش مشخصه و معمولاٌ هم خوش اخلاقن.

اگه هم دوست دارین یه توله بگیرین، میشه با انتخاب یه نژاد مناسب، از بعضی نکات منفی جلوگیری کرد. اما متاسفانه تا یه توله بزرگ نشه، نمیشه فهمید مشکلات سلامتی یا رفتاری داره. در نهایت هم میشه با درست تربیت کردن و کمک گرفتن از مربی متخصص، از ایجاد رفتار بد سگ تون جلوگیری کنین.

نگهداری از سگ باست هوند

اگه میخواین یه باست هوند بگیرین، به این نکات توجه کنین:

1. لجبازی

این سگ ها فکر می کنن که مستقلن و ممکنه خیلی به حرفتون گوش نکنن. این نژاد معمولاٌ لجبازه و شما باید مدام بهش یاد بدین که حتماٌ باید کاری که میگین رو انجام بده.

2. فعالیت کافی

این نژاد خیلی فعاله و متاسفانه پرورش دهنده های امروزی، این سگ رو با یه انحراف ساختاری پرورش میدن که اصلا کار درستی نیست و باعث مشکل میشه. پس این سگ ها نباید خیلی بدوان وگرنه مفاصل و استخوان های سست شون از بین میره. با این حال به فعالیتی بیشتر از راه رفتن معمولی نیاز دارن.

اگه فعالیت کافی نداشته باشن، دچار چاقی میشن و همین هم به استخوان و مفاصل فشار میاره و باعث بیماری میشه. بنابراین باید فرصت این رو داشته باشن که یه تکونی به خودشون بدن.

3. فرار کردن

 میشه مثل نژاد های دیگه، به این سگ هم یاد داد که وقتی صداش می کنین بیاد پیشتون؛ اما این اتفاق اصولاٌ فقط توی یه فضای بسته میافته و نباید بدون بند متصل به قلاده بیرون ببریدش. چون ممکنه فرار کنه و کاری از دست شما هم برنیاد.

4. دفع کردن

بیشتر باست هوند ها (نه همه) خیلی دیر یاد میگیرن که کجا دفع کنن. باید چندین ماه وقت بذارین و پی در پی باهاش تمرین کنین.

5. سروصدا

 هیچ وقت نباید این نژاد رو تنها تو حیاط ول کرد. صداشون خیلی بلنده و زوزه هاشون باعث آزار همسایه ها میشه.

6. ریختن آب دهان

خیلی از باست هوندها که لب های آویزونی هم دارن، آب دهانشون میریزه؛ مخصوصا بعد آب و غذا خوردن.

7. بو و ریزش مو

 با وجود موهای کوتاهش، خیلی ریزش مو داره. اگه نازش کنین، کلی مو توی دست تون میاد و به همه جا هم میچسبه. یادتون هم باشه که یه بوی مخصوص خودش رو داره که خیلی ها خوشش شون نمیاد.

8. نفخ

 این سگ ها زیاد دچار نفخ میشن و بوی خیلی بدی هم داره و ممکنه مجبور بشین حتی از اون فضا فرار کنین. اما اگه غذای خونگی با گوشت و سبزیجات بهش بدین، این مشکل کمتر ایجاد میشه.

9. بیماری های مزمن

 به خاطر ساختار بدنی بد، گوش های بلند و پوست شل، ممکنه برای همین اعضای بدنش مشکل و بیماری هایی ایجاد بشه .

 

ثبت ديدگاه